Za ušľachtilého a dobrého človeka, ktorý bol darom pre katolícku cirkev i svet, označil pápež František svojho predchodcu Benedikta XVI., ktorý dnes zomrel vo veku 95 rokov. Hold bavorskému rodákovi, ktorý stál na čele cirkvi v rokoch 2005 až 2013, vzdali aj mnohí európski štátnici alebo americký prezident Joe Biden. Zosnulého vyzdvihujú ako veľkého teológa alebo obrancu "tradičných hodnôt".
Benedikt, občianskym menom Joseph Ratzinger, zomrel dnes dopoludnia vo vatikánskom kláštore Mater Ecclesiae. V roku 2013 sa stal prvým pápežom za zhruba 600 rokov, ktorý na svoju funkciu rezignoval.
"S dojatím spomíname na jeho osobnosť, tak šľachetnú, tak dobrú. A cítime vo svojich srdciach veľkú vďačnosť, vďačnosť Bohu za to, že takého človeka daroval cirkvi a svetu," citovala Františka agentúra Reuters. Argentínsky pápež sa prvýkrát k smrti svojho predchodcu vyjadril pri obrade vo Svätopetrskej bazilike, pričom vyzdvihol "obete" nemeckého rodáka "pre dobro cirkvi".
Krátko nato prišla kondolencia od Bidena, ktorý je druhým katolíckym prezidentom v dejinách USA. "Bude sa na neho spomínať ako na renomovaného teológa, ktorý celý svoj život zasvätil cirkvi, vedený svojimi princípmi a vierou. Ako poznamenal počas svojej návštevy v Bielom dome v roku 2008, ‘potreba globálnej solidarity nikdy nebola naliehavejšia, ak majú všetci ľudia žiť spôsobom hodným ich dôstojnosti‘ uviedla americká hlava štátu.
"Ako ‘nemecký‘ pápež bol Benedikt XVI. pre mnohých, a to nielen v tejto krajine, mimoriadnym cirkevným predstaviteľom. Svet prichádza o formatívnu osobnosť katolíckej cirkvi, argumentačnú osobnosť a šikovného teológa. V myšlienkach som s pápežom Františkom," napísal predtým na Twitteri nemecký kancelár Olaf Scholz.
Talianska premiérka Giorgia Meloniová označila Benedikta za "velikána viery a rozumu" a "veľkého muža, na ktorého dejiny nezabudnú". Podľa francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona Benedikt usiloval "duchom i inteligenciou o viac bratský svet".
Pre britského premiéra Rishiho Sunaka bol Benedikt "veľkým teológom", ktorého návšteva v Spojenom kráľovstve v roku 2010 predstavovala historický moment pre katolíkov aj nekatolíkov v krajine. Britský kráľ Karol III. zase ocenil "neutíchajúce snahy" zlepšovať vzťahy medzi katolíkmi a protestantmi.
Za "silný signál" označila šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová Benediktovo odstúpenie z pápežskej funkcie pred bezmála desiatimi rokmi. "Sám seba vnímal predovšetkým ako služobníka Boha a jeho cirkvi. Keď mu ubudli fyzické sily, slúžil ďalej silou svojich modlitieb," napísala.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v kondolenčnom príspevku zopakovala známy Benediktov citát: "Ľudská osoba nachádza svoju dokonalosť v hľadaní a milovaní toho, čo je pravdivé a dobré".
Moskovský patriarcha Kirill vo vyhlásení uviedol, že Benedikt prispel v čase svojho pontifikátu k výraznému zblíženiu katolíckej a pravoslávnej cirkvi. Vyzdvihol tiež jeho "obranu tradičných hodnôt v sekularizovanom svete", ktorú vo vlastnej kondolencii spomenul tiež ruský prezident Vladimir Putin. Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bol Benedikt "vynikajúcim teológom, intelektuálom a obhajcom všeobecne platných hodnôt".