Šéf únijnej diplomacie Josep Borrell dnes odkázal Kosovu a Srbsku, že musia znížiť napätie, ktoré medzi nimi vzrástlo po tom, ako Srbi na severe Kosova cez víkend zablokovali cesty.
"Viem, že obe strany chcú napätie uvoľniť a silno na nich nalieham, aby tak urobili," povedal dnes Borrell v Bruseli pred začiatkom schôdzky ministrov zahraničia krajín Európskej únie. "Musia sa vrátiť k dialógu, musia prekonať tendenciu k bojom v uliciach," uviedol.
Súčasnú vlnu protestov vyvolalo sobotňajšie zatknutie bývalého policajta, ktorý minulý mesiac spoločne s ďalšími etnickými Srbmi odišiel z funkcie. Kosovskí Srbi opustili svoje miesta v kosovských inštitúciách vrátane polície na protest proti snahe Prištiny donútiť kosovskosrbské obyvateľstvo používať výlučne kosovské registračné značky vozidiel.
Toto opatrenie je vo svojej podstate snahou o presadenie kosovských zákonov aj v severnom Kosove, kde žijú z väčšiny Srbi a kde má Priština len obmedzený vplyv.
Aj v nedeľu kamióny a ďalšie veľké autá blokovali niekoľko hlavných ciest vedúcich k dvom hraničným priechodom medzi Kosovom a Srbskom. Oba priechody boli pre dopravu uzavreté.
Misia EÚ na presadzovanie práva v Kosove EULEX v soboch informovala, že jedno z jej obrnených áut zasiahol zábleskový granát, nikomu sa nič nestalo. Borrell tento incident označil za neprijateľný.
Kosovo v roku 2008 vyhlásilo nezávislosť od Srbska, ktoré však tento krok neuznalo a Kosovo stále považuje za súčasť svojho územia. Taktiež asi 50-tisíc Srbov žijúcich na severe Kosova neuznáva autoritu vlády v Prištine.
Srbské bezpečnostné sily nie sú v Kosove prítomné od roku 1999, keď Belehrad stratil nad svojou južnou provinciou kontrolu v dôsledku náletov NATO.