Organizácia Spojených národov požiadala o rekordnú sumu 51,5 miliardy dolárov na humanitárnu pomoc na budúci rok. Pre množstvo ozbrojených konfliktov vrátane vojny na Ukrajine, klimatickú zmenu a pandémiu covidu čelí kríze čoraz viac ľudí a niektorí dokonca hladomoru.
Podľa odhadu Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) bude v roku 2023 potrebovať nejakú formu núdzovej pomoci 339 miliónov ľudí. To je o 65 miliónov osôb viac, ako OCHA odhadoval pred rokom.
"Je to fenomenálne číslo a je to depresívne číslo," povedal Martin Griffiths, námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti. Podľa jeho slov pôjde na budúci rok o "najväčší humanitárny program" v histórii.
Ak by ľudia, ktorí potrebujú núdzovú pomoc, žili v jedinej krajine, bola by to po Číne a Indii tretia najväčšia krajina na svete, dodal Griffiths.
Z nového odhadu OCHA tiež vyplýva, že v roku 2023 bude potrebovať humanitárnu pomoc celosvetovo jeden z 23 ľudí, v porovnaní s jedným z 95 v roku 2015.
Griffiths opísal humanitárne potreby ako "šokujúco vysoké", keďže mimoriadne udalosti sa z roku 2022 prenášajú do roku 2023. "Smrteľné suchá a záplavy spôsobujú zmätok v komunitách od Pakistanu až po Africký roh," povedal. Dodal, že vojna na Ukrajine "zmenila časť Európy na bojisko".
Vo výročnej výzve agentúr OSN a ďalších humanitárnych organizácii sa uvádza, že humanitárna pomoc pre 230 miliónov najzraniteľnejších ľudí v 68 krajinách si vyžiada rekordných 51,5 miliardy dolárov. Minulý rok žiadali 41 miliárd, hoci v priebehu roka bola zvýšená na približne 50 miliárd dolárov.
OSN upozorňuje, že pre súčasné problémy čelíme "najväčšej svetovej potravinovej kríze v modernej histórii".