Ceny ropy dnes klesajú a pohybujú sa blízko dvojmesačného minima. Výška navrhovaného cenového stropu pre ruskú ropu skupinou G7 vyvolala pochybnosti o tom, ako veľmi to obmedzí ponuku. K tlaku na pokles cien prispela aj správa o vyšších zásobách benzínu v USA, ako sa čakalo, a správy o šírení choroby covid-19 v Číne.
Okolo 17:20 SEČ cena severomorskej ropy Brent klesala o jedno percento na 84,59 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI v rovnakom čase strácala pol percenta a obchodovala sa za 77,53 dolára za barel.
V stredu ceny ropy klesli o viac ako tri percentá po správach, že plánovaný cenový strop na ruskú ropu by mohol byť vyšší ako súčasná trhová úroveň.
Skupina veľkých ekonomík sveta G7 uvažuje o obmedzení ceny ruskej ropy prepravovanej po mori na 65 až 70 dolárov za barel, uviedol jeden z európskych predstaviteľov. Vlády krajín EÚ sa ale na strope ešte nedohodli.
Vyšší cenový strop by mohol spôsobiť, že pre Rusko zostane atraktívny ďalší predaj ropy, a znížilo by sa tak riziko výpadku dodávok na svetové trhy.
Kremeľ dnes uviedol, že Rusko neplánuje dodávať ropu a plyn krajinám, ktoré strop podporujú. Konečné rozhodnutie však urobí, až keď zanalyzuje údaje.
"Keď zoberieme do úvahy, že súčasná ruská vývozná cena je pod navrhovaným limitom, cenový strop automaticky znamená neprerušený ruský vývoz," uviedol analytik PVM Oil Tamás Varga.
Americký vládny úrad pre energetické informácie EIA v stredu uviedol, že zásoby benzínu a destilátov minulý týždeň výrazne vzrástli. Zásoby ropy sa však znížili o 3,7 milióna barelov, viac ako sa čakalo.
Čína v stredu zaznamenala najvyšší denný počet prípadov choroby covid-19 od začiatku pandémie spred takmer troch rokov. Miestne úrady sprísnili kontroly s cieľom potlačiť výskyt nákazy, čo zvýšilo obavy investorov o ekonomiku a dopyt po pohonných hmotách, napísala agentúra Reuters.