Azerbajdžan ako prvá krajina, ktorej obyvateľstvo sa väčšinovo hlási k šiitskému islamu, otvorí svoje veľvyslanectvo v Izraeli. Rozhodol o tom v piatok azerbajdžanský parlament, informuje TASR s odvolaním sa na izraelský denník The Jerusalem Post.
Baku otvorí svoje veľvyslanectvo v Tel Avive, kde má už od roku 2021 obchodnú misiu a od marca 2022 aj zastúpenie pre cestovný ruch.
Obe krajiny nadviazali diplomatické styky pred troma desaťročiami a Izrael, ktorý má svoju ambasádu v Baku už od roku 1993, označil piatkové rozhodnutie azerbajdžanských poslancov za historické.
Dosluhujúci izraelský premiér Jair Lapid v tejto súvislosti označil postsovietsku republiku Azerbajdžan za "dôležitého partnera Izraela a krajinu, ktorá je domovom jednej z najväčších židovských komunít v moslimskom svete".
Kedy dôjde k otvoreniu azerbajdžanského veľvyslanectva v Tel Avive, zatiaľ nie je jasné. Podľa Lapida je azerbajdžanské rozhodnutie výsledkom úsilia izraelskej vlády o "budovanie pevných mostov v rámci moslimského sveta".
V októbri navštívil Baku izraelský minister obrany Benny Ganc, ktorý sa stretol s tamojším prezidentom Ilhamom Alijevom. Azerbajdžan má približne 700 kilometrov dlhú hranicu s Iránom, ktorého Izrael považuje za jednu z hlavných hrozieb pre svoju bezpečnosť. Baku tiež patrí medzi významných odberateľov izraelských zbraní, píše agentúra AFP.
Azerbajdžan je blízkym spojencom Turecka, ktoré nedávno – po štvorročnej prestávke vyvolanej diplomatickou roztržkou súvisiacou s palestínskou otázkou – vymenovalo svojho veľvyslanca v Izraeli v rámci snáh o normalizáciu bilaterálnych vzťahov.