Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov na záver summitu Združenia krajín juhovýchodnej Ázie ASEAN obvinil Spojené štáty a ich západných spojencov zo snahy ovládnuť tento región a militarizovať ho v snahe obmedziť čínske a ruské záujmy v ázijsko-tichomorskej oblasti.
Agentúra Reuters označila Lavrovove výpady za prípravu na konfrontáciu so Západom na nadchádzajúcom summite skupiny G20 v Indonézii, kde Lavrov povedie ruskú delegáciu namiesto prezidenta Vladimira Putina. Pôjde o prvé stretnutie svojho druhu od februárového vpádu Ruska na Ukrajinu, kde sa západní lídri pravdepodobne budú snažiť prinútiť Čínu a Indiu, aby odsúdili ruské ťaženie.
Na summite ASEAN sa nepodarilo dohodnúť spoločné vyhlásenie, "keďže Spojené štáty a ich západní kolegovia trvali na absolútne neprijateľnom jazyku ohľadom situácie na Ukrajine a okolo nej", vyhlásil Lavrov podľa agentúry TASS. Ďalšie podrobnosti neuviedol.
Lavrov na tlačovej konferencii na záver summitu obvinil Spojené štáty a ich spojencov zo Severoatlantickej aliancie, že sa pokúšajú ovládnuť ázijský a tichomorský región, ktorý plánujú militarizovať v "očividnej snahe zadržiavať Čínu a brániť ruským záujmom" v oblasti.
Šéf ruskej diplomacie kritizoval tiež vytvorenie vojenského paktu AUKUS Spojenými štátmi, Britániou a Austráliou, do ktorého chcú podľa neho zapojiť tiež Nový Zéland, Kanadu a Japonsko. NATO chce podľa ministra hrať "vedúcu úlohu" aj v ázijsko-tichomorskom regióne a budovať svoje "obranné línie" pri ruských hraniciach a v Juhočínskom mori.
Rusko a Čína podľa Lavrova spoločne obhajujú doterajšiu ústrednú úlohu ASEAN v regióne, "ale Západ má svoje plány a dnes to odznelo dosť jasne: slovne všetci uznávajú úlohu ASEAN, ale v skutočnosti sa držia svojej línie a presadzujú konfrontačné mechanizmy a nástroje".
Ruský minister tiež tvrdil, že NATO, ktoré sa medzitým rozšírilo až k ruským hraniciam, chce hrať "vedúcu úlohu" aj v ázijsko-tichomorskom regióne a budovať "obrannú líniu" v Juhočínskom mori.
Okrem desiatich členských krajín ASEAN sa summitu zúčastnili aj partnerské štáty, Austrália, Čína, India, Japonsko, Južná Kórea, Nový Zéland, Rusko a USA.
Pred summitom G20, ktorý sa uskutoční 15. a 16. novembra na Bali, ruské ministerstvo zahraničia podľa agentúry Reuters vyzvalo, že je "zásadne dôležité, aby skupina G20 sústredila svoje úsilie na skutočné, a nie vymyslené hrozby".
"Sme presvedčení, že poslaním G20 je zaoberať sa predovšetkým sociálnymi a ekonomickými problémami. Rozšírenie agendy o problémy mieru a bezpečnosti, o ktorých mnohé krajiny hovoria, nie je životaschopné. Pôjde o priamy vpád do pôsobnosti Bezpečnostnej rady OSN, ktorý podkope atmosféru dôvery a spolupráce v G20," uviedla ruská diplomacia.
Vo vyhlásení zdôraznila ako "vedúcu úlohu" Ruska v skupine, tak súčasne ako "kategoricky neprijateľné" odmietla pokusy politizovať "dvadsiatku", vnucovať jej podľa nej konfrontačné témy a snahy izolovať jednotlivých účastníkov.
Medzitým ruské veľvyslanectvo v Pchjongjangu ako klamlivé odmietlo správy o tom, že by sa v KĽDR šili zimné uniformy pre ruských vojakov bojujúcich na Ukrajine, napísal denník Kommersant.
Vojna Ruska proti Ukrajine, ktorej poskytujú podporu aj vojenskú pomoc USA a ich západní spojenci, dnes pokračuje 263. dňom. Rusko v poslednom čase utrpelo niekoľko porážok, naposledy v piatok ruské jednotky boli nútené opustiť mesto Cherson, čo bolo jediné oblastné centrum, ktoré sa im od vpádu z 24. februára podarilo na Ukrajine dobyť.