Japonský premiér Fumio Kišida dnes nariadil vyšetrovanie japonskej Cirkvi zjednotenia, ktorá má podľa skorších zistení blízke väzby na členov jeho vládnucej Liberálnodemokratickej strany (LDP). Cirkev zjednotenia je pod drobnohľadom od júla, keď strelec zabil bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Informovala o tom agentúra Kjódó, ktorá pripomenula, že Kišidovej vláde kvôli kauze výrazne klesli preferencie.
Štyridsaťjedenročný Tecuja Jamagami podľa polície v júli zastrelil Abeho, pretože sa domnieval, že expremiér je súčasťou Cirkvi zjednotenia. Tej matka údajného útočníka darovala vysoké peňažné obnosy, čím ale spôsobila vážne finančné ťažkosti synovi a celej rodine. Organizácia v septembri uviedla, že v súvislosti s atentátom sprísni kontrolu nad darmi, ktoré dostáva od veriacich.
Vyšetrovaním náboženskej skupiny poveril Kišida ministerku školstva a kultúry Keiko Nagaokovú. Podľa agentúry AFP sa má zamerať na to, či Cirkev zjednotenie poškodila verejné blaho alebo sa dopustila činov nezlučiteľných s jej štatútom náboženskej skupiny.
Prieskum Kjódó zo začiatku októbra ukázal, že Kišidov kabinet podporuje 35 percent Japoncov. Podľa japonskej agentúry ide o najhoršiu úroveň od októbra minulého roka, keď Kišida stál na čele vlády.
Cirkev zjednotenia založil v roku 1954 v Južnej Kórei reverend Sun Myung Moon, známa je okrem iného pre organizovanie hromadných sobášnych obradov. O desať rokov neskôr prišla táto cirkev do Japonska a nadviazala úzke vzťahy s radom konzervatívnych zákonodarcov na základe spoločných záujmov, ktorými bol napríklad boj proti komunizmu. Od 80. rokov 20. storočia čelila cirkev obvineniam z problematického náboru členov v Japonsku, čo prispelo ku kritike Kišidovej strany za udržiavanie väzieb s cirkvou, ktorú obklopovali škandály.
Výsledky vnútorného vyšetrovania LDP z tohtoročného septembra ukázali, že približne polovica zákonodarcov vládnucej strany je na túto náboženskú skupinu nejako napojená, píše Kjódó.