Vyplýva to z kontroly zameranej na individuálne účtovné závierky jednotlivých štátnych úradov a na správu majetku štátu, ktorú realizoval Najvyšší kontrolný úrad na ministerstvách životného prostredia a školstva a v ich podriadených organizáciách. Informovala o tom hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková.
Kontrolovaným obdobím boli roky 2018 až 2020 a súvisiace obdobia. Ministerstvo životného prostredia k 31. decembru 2020 spravovalo majetok v brutto hodnote 1,451 miliardy eur. V rezorte školstva išlo o majetok v brutto hodnote 310 miliónov eur.
Z výsledkov kontroly vyplýva, že finančné kontroly na MŽP odhalili desať a na ministerstve školstva 18 porušení všeobecných záväzných právnych predpisov.
"Zistenia však neboli také závažné, aby bolo potrebné odstúpiť ich na ďalšie konanie iným orgánom. Obom ministerstvám NKÚ navrhol 24 odporúčaní, po osem odporúčaní smerovalo do oblastí vykazovania a správy dlhodobého hmotného majetku a rezerv," uviedla hovorkyňa NKÚ.
Práve v prípade dlhodobého hmotného majetku sa počas kontroly ukázalo, že rezorty stanovujú rôznu dĺžku odpisovania majetku.
Ak chceme mať za jednotlivé rezorty porovnateľné a objektívne dáta, je podľa kontrolórov potrebné používať jednotnú metodiku. Napríklad MŽP a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR odpisujú motorové vozidlá štyri až šesť rokov, majú tak väčšinu vozového parku plne odpísanú. Obdobie odpisovania na týchto rezortoch však nezodpovedá skutočnému obdobiu ich používania.
Rezorty sociálnych vecí, zahraničia a kultúry podľa predchádzajúcej kontroly odpisujú vozidlá osem rokov. NKÚ preto odporúča prehodnotiť predpokladané obdobie životnosti automobilov na základe analýzy historických údajov o skutočnom období používania dopravných prostriedkov.