Štátu to umožní na základe relevantných dát efektívnejšie nastaviť procesy spojené s pomocou utečencom z Ukrajiny. Do začiatku augusta sa dočasného útočiska vzdalo 4 410 ľudí, z toho 4 398 odídencov s ukrajinskou štátnou príslušnosťou. Doteraz ho celkovo získalo vyše 88-tisíc žiadateľov.
"Osoby, ktoré sa statusu dočasného útočiska vzdajú, nemusia mať obavu, že sa tým skomplikuje jeho opätovné získanie. Zákonom nie je vymedzená ani maximálne, ani minimálne časové rozmedzie, ktoré by bolo nutné dodržať medzi vzdaním sa statusu dočasného útočiska a možnosťou jeho požiadania," vysvetlil rezort.
Na vzdanie sa dočasného útočiska na Slovensku treba doručiť na migračný úrad vlastnoručne podpísané vyhlásenie.
Poslať ho možno na mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. spolu s naskenovaným vydaným preukazom odídenca a kópiou cestovného alebo iného identifikačného dokladu. Ďalšou možnosťou je spísanie písomného vyhlásenia o vzdaní sa priamo pred pracovníkmi migračného úradu vo veľkokapacitných centrách v Bratislave, Nitre alebo Michalovciach
"Rozhodnutie ani iný doklad alebo potvrdenie o zániku dočasného útočiska sa v týchto prípadoch nevydáva, pretože zánik sa v súlade s platnou legislatívou len vyznačí v našich systémoch," doplnilo ministerstvo.
Dočasné útočisko sa na Slovensku udeľuje od 1. marca. Na cudzinca, ktorý požiadal o poskytnutie dočasného útočiska, sa vzťahujú ustanovenia zákona o azyle a migrácii.
Nárok má napríklad na prístup k slovenskej zdravotnej starostlivosti, strave, hygiene, vzdelávaniu, ubytovaniu a tiež prístup na trh práce. Zo statusu vyplýva aj finančná pomoc.
Dočasné útočisko môže okrem vzdania sa zaniknúť napríklad uplynutím času určeného rozhodnutím vlády, smrťou odídenca, ak odídenec požiadal o udelenie azylu alebo sa mu na území Slovenskej republiky povolil prechodný pobyt alebo trvalý pobyt, alebo ak odídencovi poskytol dočasné útočisko iný.