Cestujúci prichádzajúci z krajín s výskytom západonílskej horúčky by mali sledovať svoj zdravotný stav počas 28 dní od návratu. Pri objavení sa príznakov treba kontaktovať lekára. Odporúča to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
"V prípade, že sa u osoby prejavia niektoré z klinických príznakov, je potrebné kontaktovať príslušného všeobecného lekára a informovať ho o cestovateľskej anamnéze," spresnil Marek Eliáš z ÚVZ. Medzi klinické príznaky patrí náhly vzostup teploty, bolesť hlavy, hrdla, pohybového aparátu, zvýšená únava, nechutenstvo, prítomnosť kožnej vyrážky.
Prevencia pred ochorením je podľa ÚVZ zameraná na individuálnu ochranu pred poštípaním komárom. Počas sezóny sa odporúča používať repelent, nosiť vhodný odev s dlhými rukávmi, nohavicami, ponožkami. "Odporúčame používať sieťky na oknách a dverách," dodal Eliáš.
Prípady západonílskej horúčky doposiaľ v tomto roku evidujú v Grécku a Taliansku, kde sa vyskytol jeden prípad. V piatok (22. 7.) potvrdili jeden prípad aj na Slovensku.
Západonílska horúčka je akútne horúčkovité ochorenie, ktorého pôvodcom je vírus z čeľade Flaviviridae. Najčastejšie je prenášaná komármi, identifikovaný bol aj prenos pri transplantácii orgánov, po transfúzii krvi alebo transplacentárne. Prenos z človeka na človeka podľa ÚVZ reálny nie je.
Ochorenie je rozšírené predovšetkým v severoafrických pobrežných oblastiach, vo východnej a južnej Afrike, južnej Európe, na Blízkom a Strednom Východe a v Indii.
"Počas sezóny v roku 2021 bolo krajinami EÚ hlásených 139 prípadov infekcie u ľudí vrátane desiatich úmrtí," priblížil Eliáš. Prípady nahlásili Grécko (57), Taliansko (55), Maďarsko (7), Rumunsko (7), Španielsko (6), Nemecko (4) a Rakúsko (3).