Zrýchlenie rastu spotrebiteľských cien spôsobilo, že úroky z britského vládneho dlhu vystúpili v júni na rekord. Vláda minulý mesiac zaplatila na úrokoch 19,4 miliardy libier, čo je viac ako dvojnásobok predchádzajúceho rekordu.
Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil britský štatistický úrad. Výpožičky, teda rozdiel medzi výdavkami a daňovými príjmami, v júni stúpli medziročne o 4,1 miliardy na 22,9 miliardy libier. To je druhá najvyššia čiastka pre mesiac jún.
V máji výpožičky predstavovali 12,6 miliardy libier. Za prvé tri mesiace nového finančného roka, ktorý začal v apríli, si Británia požičala 55,4 miliardy libier. To je síce o 5,7 miliardy libier menej, než v rovnakom období predchádzajúceho roka, ale je to o 3,6 miliardy libier viac, ako uvádzala marcová prognóza Úradu pre rozpočtovú zodpovednosť.
"To môže obmedziť schopnosť budúceho premiéra poskytnúť väčšiu úľavu domácnostiam, pokiaľ spotrebiteľská inflácia vystúpi z júnových 9,4 percenta zhruba na 12 percent v októbri, a zhorší tým krízu životných nákladov," povedala agentúre Reuters ekonómka poradenskej spoločnosti Capital Economics Ruth Gregoryová.
Vysoké splátky úrokov sú podľa štatistického úradu z veľkej časti spôsobené vyššou infláciou. Úroky platené zo štátnych dlhopisov narastajú v súlade s vývojom inflácie.
O rovnováhe medzi nákladmi a výdavkami sa vedú vášnivé debaty medzi dvoma zostávajúcimi kandidátmi v súboji o miesto premiéra po Borisovi Johnsonovi.
Platby úrokov totiž zrejme zostanú vysoké aj po júni, pretože inflácia naďalej zrýchľuje. Ministerka zahraničia Liz Trussová sľúbila okamžité zníženie daní, čo by ale podľa druhého kandidáta, bývalého ministra financií Rishiho Sunaka, mohlo ďalej zvýšiť infláciu.