Jednotná európska mena euro sa prvýkrát od decembra 2002 prepadla pod paritu s americkým dolárom a krátko pred 15:00 hod. sa predávala zhruba za 0,9998 dolára, než sa vrátila späť nad paritu.
K poklesu kurzu eura podľa analytikov prispievajú obavy z recesie v eurozóne a tiež predpoklad, že americká centrálna banka (Fed) bude pokračovať vo zvyšovaní základných úrokových sadzieb.
Náladu na trhu ovplyvnila dnešná štatistika zo Spojených štátov, ktorá ukázala, že miera inflácie v USA v júni prekvapivo vystúpila na 9,1 percenta. Je tak na maxime od roku 1981.
V eurozóne podľa predbežných údajov miera inflácie predstavovala rekordných 8,6 percenta, Európska centrálna banka ale základný úrok napriek tomu drží na rekordnom minime nula percent.
Prezidentka ECB Christine Lagardeová v júni avizovala, že tento mesiac počíta so zvýšením základných sadzieb o štvrť percentuálneho bodu.
Do konca roka má v úmysle tempo zvyšovania sadzieb urýchliť. V USA je základný úrok teraz v pásme 1,50 až 1,75 percenta a šéf Fedu Jerome Powell predpokladá, že sadzby sa budú ďalej zvyšovať.
"Tie dnešné čísla o výške inflácie sú ohromujúce. Je to viac, než sa čakalo, a ukazuje sa, že inflácia sa rýchlo uberá nežiaducim smerom," povedal podľa agentúry Reuters hlavný investičný analytik Chris Zaccarelli zo spoločnosti Advisor Alliance.
Najviac sa ďalej zvyšujú ceny benzínu a potravín. Euro sa už v utorok dotklo parity, čo znamená, že sa k doláru predávalo v kurze jedna ku jednej.
Dnes pod túto paritu spadlo. Spevňuje aj takzvaný dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien.
Okolo 15:00 hod. sa pohyboval okolo 108,59 bodu, maxima od októbra 2002. Euro sa v bezhotovostnej forme začalo používať v roku 1999. Od začiatku roku 2002 potom existuje aj vo fyzickej podobe, teda vo forme bankoviek a mincí.