Taxonómia totiž prináša pre plyn a jadro technické požiadavky, ktoré najmä pre sektor vykurovania predstavujú zásadnú dekarbonizačnú výzvu, uviedlo ministerstvo hospodárstva v reakcii na stredajšie hlasovanie Európskeho parlamentu.
Ten ponechal plyn a jadro medzi podporovanými udržateľnými zdrojmi.
"Doplňujúci delegovaný akt je výsledkom dlhej a náročnej diskusie, kde sa v rámci Rady Únie a Európskeho parlamentu v plnej miere prejavili odlišné klimatické ambície, resp. odlišný energetický mix a spôsob naplnenia cieľa klimatickej neutrality," uviedlo MH.
"Je viacero spôsobov, ako uvedené emisné požiadavky naplniť," dodal rezort.
Veľkou výzvou bude napríklad podľa Slovenského plynárenského a naftového zväzu od roku 2035 nahradiť v nových zdrojoch zemný plyn na 100 percent biometánom, bioplynom, syntetickým metánom či vodíkom.
V oblasti jadrovej energetiky je zasa jednou zo základných podmienok taxonómie vybudovanie hlbinných úložísk na vyhoreté jadrové palivo.
Dekarbonizácia plynárenstva je podľa ministerstva vysoko aktuálnou témou, o návrhoch sa rokuje v Rade EÚ a plynárenský balík je jednou z priorít českého predsedníctva v Rade Únie.
Zvyšovanie podielu obnoviteľných a dekarbonizovaných plynov považuje rezort za spôsob zníženia závislosti od dovozov zemného plynu, ktorý má podporu vlády Únie.