Ak chce Európska únia zostať na ceste k dekarbonizácii a zároveň zaistiť bezpečnosť dodávok energií, potrebuje zmenu v postoji k jadrovej energii.
Eúropska únia by mala zaradiť jadrovú energiu medzi podporované zdroje, uviedli desiati ministri členských štátov Európskej únie zodpovedných za energetiku. V pondelok o tom informovalo Ministerstvo hospodárstva.
"Pripájame sa k názoru 20 odborových zväzov zastupujúcich belgických, bulharských, českých, fínskych, francúzskych, maďarských, litovských, rumunských, slovenských a slovinských energetických pracovníkov, ktorí tvrdia, že zahrnutie jadrovej energie do taxonómie EÚ je nevyhnutné na boj proti zmene klímy a zvýšenie energetickej nezávislosti," uviedli ministri.
Signatári výzvy upozornili, že agresia Ruska na Ukrajine si vynútila prehodnotenie energetiky v Európe.
Jadrová energia ako základný zdroj nízkouhlíkovej energie môže podľa nich zohrávať zásadnú úlohu v energetickom mixe kompatibilnom s uhlíkovou neutralitou bez masívneho spoliehania sa na dovážanú energiu.
Je pritom dokázané, že klimatická neutralita a zaistenie bezpečnosti dodávok si budú vyžadovať investície vo výške 500 miliárd eur v nových zariadeniach na jadrovú energiu do roku 2050.
"Aby bolo možné odpovedať na túto výzvu, jadrová energia musí byť zahrnutá do politík GreenDeal a REPowerEUPlan tak, ako to bolo modelované v európskej strategickej dlhodobej vízii Čistá planéta pre všetkých, kde bolo jasne uvedené, že jadrová energia má spolu s obnoviteľnými zdrojmi potenciál tvoriť chrbticu bezuhlíkového európskeho energetického systému," zdôraznili ministri.
Európa potrebuje realistickú stratégiu výroby vodíka a nemala by sa vzhľadom na súčasné problémy závislosti od dovozu energie vo veľkej miere spoliehať na import. Naopak, potrebuje zvýšiť svoju kapacitu na výrobu dekarbonizovaného vodíka a zaviesť vhodný rámec pre rozvoj vodíka vyrábaného pomocou jadrovej energie.
"Vo svetle vyššie uvedených výziev vyzývame Európsku komisiu, aby rozšírila svoju činnosť a ako jeden z ďalších krokov aktualizovala jadrový ilustračný program (PINC) podľa článku 40 Zmluvy o Euratome, ktorý poskytuje prehľad cieľov a investícií potrebných v rámci celého jadrového cyklu," dodali ministri.