Podpísali sa pod to nedobrovoľné poklesy produkcie v Líbyi a Nigérii, ktoré nevykompenzovalo ani zvýšenie dodávok zo strany Saudskej Arábie a iných veľkých producentov.
Podľa prieskumu členovia OPEC v júni dodali na trhy 28,52 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) ropy denne čo je o 100-tisíc barelov denne menej ako v máji. OPEC pritom plánoval zvýšiť v júni produkciu o približne 275-tisíc barelov denne.
Celá aliancia OPEC+, ktorá okrem ropného kartelu zahŕňa ďalších veľkých producentov vrátane Ruska, postupne zvyšuje svoju produkciu, ktorú výrazne zredukovala v roku 2020 v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19, keď sa pre blokády dopyt po rope znížil.
Aliancia OPEC+ sa na štvrtkovom zasadnutí dohodla, že bude pokračovať v auguste vo zvyšovaní produkcie podľa pôvodného plánu, aj keď na ňu odberatelia tlačia, aby pridala na trh viac ropy a pomohla zmierniť rast jej cien.
Podľa dohody o ťažbe mala celá aliancia OPEC+ v júni zvýšiť produkciu o 432.000 barelov denne, z toho 10 členovia ropného kartelu OPEC (ktorý má celkom 13 členov, ale traja z nich boli oslobodení od dohody o ťažobných kvótach) mali dodať o 275.000 barelov/deň viac ropy. Prieskum však odhalil že týchto 10 producentov zvýšilo ťažbu len o 20.000 barelov denne.
Podľa prieskumu ich produkcia v období medzi októbrom a aprílom s výnimkou februára nedosiahla plánovanú úroveň, keďže mnohým chýba kapacita na zvýšenie dodávok v dôsledku nedostatočných investícií.
Výsledkom je, že týchto 10 členov OPEC dodáva na trhy oveľa menej ropy, ako sa zaviazali v rámci dohody.
Najviac klesla v júni ťažba v Líbyi, až o 170-tisíc barelov denne, keďže nepokoje v krajine aj naďalej obmedzujú produkciu. Líbya je pritom jedným z členov kartelu oslobodených od kvót.
Druhý najväčší pokles o 80-tisíc barelov/deň zaznamenala Nigéria, kde výpadky a údržba obmedzili produkciu. Klesli aj dodávky ropy z Iraku.
Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty a Kuvajt, naopak, zvýšili produkciu spolu o 130-tisíc barelov/deň. Podľa prieskumu však bola produkcia v Saudskej Arábie o viac ako 100-tisíc barelov denne nižšia ako jej kvóta.
Produkcia v Iráne a Venezuele, ďalších dvoch producentských štátoch, na ktoré sa nevzťahuje dohoda z roku 2020 o kvótach, v júni mierne vzrástla.