Prelomenie veta pri protiinflačnom balíčku znamená, že 77 poslancov paralyzovalo financovanie samospráv. Na sociálnej sieti to uviedol predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.
Konzekvenciou prijatých opatrení pre kraj bude podľa neho nielen stopnutie viacerých dôležitých projektov, ale aj degradovanie manažmentu kraja len na "údržbu".
Priznal frustráciu z výsledku hlasovania, pripomenul pritom dôkladnú argumentáciu samospráv o škodlivosti a negatívnom dosahu navrhovaných opatrení.
"Ešte verím v malú šancu, že opäť zasiahne prezidentka a dá návrh na Ústavný súd SR. Lebo daňový bonus rodinám oveľa viac vezme ako dá. Som pripravený to spolu s kolegami komukoľvek odborne, konkrétne, s prepočtami, bez emócií vysvetliť," zdôraznil Droba.
Národná rada v stredu prelomila veto prezidentky SR Zuzany Čaputovej v prípade zákona o financovaní voľného času dieťaťa. Zákon schválilo plénum v pôvodnom znení a odmietlo pripomienky hlavy štátu. Čaputová rozhodnutie parlamentu rešpektuje, je však rozhodnutá obrátiť sa na Ústavný súd SR so žiadosťou o posúdenie ústavnosti legislatívneho procesu.
Schválenie zákona ako celku podporilo 77 zo 142 prítomných poslancov. Za boli všetci poslanci OĽANO, zdržal sa len Juraj Krúpa.
Zákon podporilo aj hnutie Sme rodina. Prelomenie veta podporili i nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu a poslanci pôsobiaci v ĽSNS. Za boli aj poslanci, ktorí v tomto volebnom období odišli z klubu OĽANO, a to Romana Tabák, Ján Mičovský a Ján Krošlák.
Klub SaS bol proti. Poslanci Smeru-SD sa zdržali alebo boli proti. Poslanci pôsobiaci v strane Za ľudí sa pri hlasovaní zdržali. Rovnako sa zdržali aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho.