Severoatlantická aliancia sa zaoberá obavami, ktoré Turecko vyjadrilo ohľadom rozšírenia o Švédsko a Fínsko, a chystá sa na ne reagovať. Podľa agentúry AFP to dnes povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dal opakovane najavo, že Ankara sa stavia odmietavo k žiadosti o členstvo tejto dvojice severských krajín.
Nezhody sú bežné
"Samozrejme, chceme reagovať na obavy, ktoré Turecko vyjadrilo, aby sme našli dohodu o ďalšom postupe," povedal Stoltenberg pri návšteve dánskej Kodani.
Zopakoval, že schválenie žiadostí podľa neho bude aj napriek výhradám Turecka rýchle. Dodal, že nezhody v aliancii nie sú nič nezvyčajné.
"V NATO máme veľa skúseností s tým, že v prípade rozdielnych názorov si sadneme a nájdeme riešenie," uviedol.
Hoci mnohé členské štáty vyjadrili podporu obom škandinávskym krajinám, Turecko svoj súhlas podmieňuje okrem iného tým, že predovšetkým Švédsko vydá členov kurdských organizácií, ktoré Ankara považuje za teroristov.
Problém môžu mať aj Chorváti
Proti vstupu dvojice sa postavil aj chorvátsky prezident Zoran Milanović, ktorý uviedol, že požiada chorvátskeho zástupcu v NATO, aby hlasoval proti prijatiu Fínska a Švédska do aliancie.
Britský minister obrany Ben Wallace dnes tiež dal najavo vieru, že existuje spôsob, ako turecké obavy riešiť. "Myslím si, že existuje cesta, ako to prekonať. Myslím, že sa k nej nakoniec dostaneme, a je veľmi dôležité, aby sme v tomto procese načúvali všetkým členom a ich obavám, a určite budeme počúvať Turecko," povedal Wallace.
Stoltenberg sa dnes v Dánsku vyjadril aj k vojne na Ukrajine, ktorá okrem iného zapríčinila, že Švédsko a Fínsko v stredu oficiálne podali prihlášku do severoatlantickej aliancie.
NATO podľa neho musí byť pripravené na možnosť, že konflikt môže trvať ešte dlho. Rusko nebolo podľa aliancie schopné dosiahnuť svoje ciele na Ukrajine, zrejme sa ich zatiaľ ale nevzdalo. Kyjev túto vojnu stále môže vyhrať, dodal Stoltenberg.