V rámci operácie, ktorá niesla označenie Rainier, explodovala 19. septembra 1957 v tuneli v hĺbke 274 metrov pod zemským povrchom nálož o sile 1,7 kilotony. Výbuch, ktorý mohli zaznamenať seizmológovia na celom svete pomocou bežných prístrojov, spôsobil odparenie horniny a vznik dutiny s priemerom 30 metrov. Tým, že nálož explodovala pod zemským povrchom, nedošlo k produkcii rádioaktívneho spadu, ani k úniku produktov štiepenia do atmosféry.
Rainier sa stal prototypom väčších a výkonnejších testov, ktoré získali na dôležitosti po uzavretí dohody zakazujúcej všetky jadrové skúšky s výnimkou podzemných. Bol súčasťou série 29 podobných testov (21. v poradí), ktoré sa uskutočnili od 28. mája do 7. októbra 1957 pod úhrnným názvom Operácia Plumbbob. Americké ministerstvo obrany ju využilo na urýchlenie vojenského výcviku pre prípad atómovej vojny a súčasne prebiehal výskum účinkov jadrových výbuchov.
Cvičenia sa zúčastnilo približne 18-tisíc príslušníkov americkej armády, letectva a námorníctva. Jedným z cieľov bolo zistiť, ako bude priemerný vojak v bojovom poli fyzicky i psychicky reagovať na jadrové explózie.
Okrem ľudí bolo do jadrových skúšok zapojených aj takmer 1 200 ošípaných. Testovali na nich napríklad materiály, ktoré mohli organizmus ochrániť pred účinkami radiácie. Zvieratá síce testy prežili, až na osemdesiatich percentách povrchu tela však utrpeli popáleniny tretieho stupňa.
Séria testovacích výbuchov Plumbbob sa uskutočnila v čase, keď Spojené štáty súťažili so Sovietskym zväzom v jadrovom zbrojení. V roku 1963 došlo k podpisu zmluvy o obmedzení nukleárnych testov, boli zakázané skúšky jadrových zbraní vo vzduchu, vo vode a vo vesmíre. V rokoch 1951 až 1992 sa v podzemí nevadskej púšte uskutočnilo 928 testov.
Zmluvu o všeobecnom zákaze jadrových skúšok napokon prijalo 50. Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov 10. septembra 1996. Slovenská republika ju ratifikovala v marci 1998 ako deviaty štát v poradí.
Úplne prvá atómová zbraň na svete bola výsledkom projektu Manhattan, vyrobili ju USA a vyskúšali 16. júla 1945 v americkom štáte Nové Mexiko. O niekoľko týždňov neskôr, 6. augusta 1945, zhodili Američania atómovú bombu Little Boy na japonskú Hirošimu a o tri dni neskôr dopadla bomba Fat Man na japonské Nagasaki. Zahynulo 200-tisíc ľudí a 15. augusta 1945 Japonsko kapitulovalo. Vojna v Tichomorí, ktorá bola súčasťou druhej svetovej vojny, sa tak skončila.