Egyptológia sa začala skutočne už pred dvoma stovkami rokov?
Na konci staroveku prestali ľudia, aj v samotnom Egypte, rozumieť hieroglyfom a tie upadli do zabudnutia. Tým sa stratil kľúč k poznaniu starého Egypta. Trvalo pol druhého tisícročia, kým sa ten kľúč, ich rozlúštením, podarilo znovu nájsť geniálnemu Francúzovi Jeanovi-Françoisovi Champollionovi.
Nikto to po celé stáročia nedokázal?
Nie, aj keď mal Champollion niekoľko predchodcov, ktorí sa o to usilovali. Až jemu sa to v roku 1822 podarilo. Tento rok je považovaný za dátum založenia odboru egyptológia.
Zaujímalo by ma, čo si ľudia napríklad v čase gotiky či renesancie mysleli o pyramídach, keď netušili nič o minulosti Egypta.
Pyramídy v stredoveku považovali často za biblické Jozefove sýpky, teda za obrovské obilnice, v ktorých dal múdry Jákobov syn Jozef, menovaný faraónom za správcu Egypta, zhromaždiť obilie, aby ho bol dostatok v časoch neúrody. Ak sa vydáte do Benátok, môžete pyramídy vidieť znázornené v Bazilike svätého Marka ako biblické sýpky.
Kresťanstvo si teda odkaz faraónov prerobilo na svoj obraz?
Ako kedy a ako čo. Egypťania, ktorí prijali v neskorej rímskej dobe kresťanstvo a ktorých nazývame Koptami, považovali hieroglyfy za čarodejnícke symboly a ničili ich. Takže Egypťania už vtedy nechápali korene svojej vlastnej kultúry a stavali sa k nej veľmi negatívne. Ničili aj pamiatky, pretože v egyptských chrámoch sa vyskytujú rôzne božstvá, ktoré považovali za pohanské. Pritom paradoxne ich jazyk, koptčina, je poslednou vývojovou fázou egyptčiny, zatiaľ čo ich písmo sa zaznamenávalo gréckymi písmenami doplnenými o niekoľko znakov prevzatých z egyptského démotického písma. Existuje dokonca papyrus, na ktorom je zobrazený Kopt s motykou v ruke, ako chce rozbíjať staroegyptské pamiatky. Egyptské pamiatky však neničili len horliví Kopti, ale už dávno pred nimi aj po nich generácie vykrádačov hrobiek.
Zlodeji teda vykradli väčšinu hrobiek?
Úplne, a nie raz. Ulúpené zlaté šperky boli pretavené alebo rozpredané. A nerozkrádali ich len jednotliví zlodeji, vykrádanie hrobov niekedy organizoval sám štát, keď potreboval financie. Niekedy dokonca hrobky vykrádali už čoskoro po ich zapečatení tí, ktorí sa podieľali na ich budovaní.
Zostáva vám 87% na dočítanie.