Jeho život je opradený legendami a historkami, niektorými až za hranicou uveriteľnosti. V prípade postáv, ktoré sa výrazne zapísali do dejín, a valašské knieža Vlad III. medzi také patrí, to nie je výnimočný jav.
O to pozoruhodnejšie vyznieva fakt, že sa presne nevie, akým spôsobom tento muž, ktorého v Rumunsku dodnes považujú za národného hrdinu, vlastne zišiel z tohto sveta.
V análoch to zaznamenané nie je, vládca Valašska totiž padol v boji a spolu s ním všetci, čo ho sprevádzali. Vie sa iba, že sa to stalo koncom decembra 1476 alebo začiatkom januára 1477. Mal vtedy so svojím neveľkým oddielom namierené do snagovského kláštora a cestu mu skrížil nepriateľ. Kto bol tým nepriateľom?
Podľa jednej verzie početný oddiel tureckých vojakov. Podľa druhej zase bojovníci na čele s vojvodom Basarabom III., ktorý chcel uchopiť moc v kniežatstve, čo sa mu napokon aj podarilo.
Mnísi zo spomínaného kláštora, ktorí na miesto boja v polovici januára 1477 náhodou narazili, zaznamenali, že v lese a blízkom močiari našli zohavené telá. Jeden z mŕtvych mal oblečené kniežacie rúcho a na hrudi medailón. Len podľa toho zistili, že je to vládca krajiny. Telo bolo totiž bez hlavy a nenašli ju nikde v okolí.
Ako keby sa v jeho prípade malo naplniť známe porekadlo, že čím kto zaobchádza, tým aj schádza. Vlad III., prezývaný Dracula alebo Tepeš, mal totiž na svedomí tisícky zmarených životov a mnohé zo svojich obetí poslal na onen svet obzvlášť krutým spôsobom.
Nie je Dracula ako Dracula
Keď bude o štyristo rokov neskôr írsky spisovateľ Bram Stoker písať román o mystickom grófovi, ktorý sa živí ľudskou krvou, siahne aj po hrôzostrašných legendách z rumunských dejín. Svojho hrdinu pomenuje Dracula, v rumunčine totiž dracul znamená okrem iného diabol.
Knieža Vlad III., ktorého činy spisovateľovi poslúžia ako jeden zo zdrojov inšpirácie, nebo...
Zostáva vám 85% na dočítanie.