Ulice najväčšieho amerického mesta sú zaplnené ako vari nikdy predtým. Nie div, takú slávu ešte New York nezažil. Všade hrá hudba, od prístavu sa ozýva zvuk lodných sirén a dunenie slávnostných sálv, z Madison Square na juh Manhattanu smeruje dlhočizný čestný sprievod, všetci sa zabávajú.
To, čo sa odohráva v uliciach, je však iba rámcový program. Hlavná udalosť, kvôli ktorej sa tu dnes zhromaždili státisíce ľudí, prebieha o kus ďalej, na neveľkom ostrove uprostred zálivu.
Tento fliačik pevniny nesie názov Bedloe's Island, a práve na ňom za uplynulé štyri mesiace vyrástla obrovská socha. Vyššej na svete niet. Kolos, stvárňujúci ženskú postavu držiacu vo vztýčenej pravici horiacu pochodeň, meria 46 metrov a stojí na rovnako vysokom podstavci.
Oficiálne sa volá La liberté éclairant le monde, čiže Sloboda osvetľujúca svet, a Spojeným štátom ho darovali Francúzi.
„Toto dielo symbolizuje jednotu a priateľstvo dvoch národov, dvoch veľkých republík,“ hovorí s neskrývaným pátosom sochár Frédéric-Auguste Bartholdi, keď 28. októbra 1886 slávnostne odhaľuje svoje životné dielo, ktoré Američania začnú prezývať zjednodušene Socha slobody.
Nie každý však v tejto chvíli naozaj v monumente vidí deklarovaný atribút a niektorí by možno zase radi zabudli na určité udalosti, ktoré jeho vznik sprevádzali.
Chcel kolos v Sueze
Príbeh sochy, ktorá dnes patrí k najznámejším symbolom Spojených štátov amerických, sa začal písať na opačnej strane Atlantiku ešte v roku 1865. Parížsky právnik Édouard Lefebvre de Laboulaye raz pozval na večeru zopár priateľov a ako priaznivec Abrahama Lincolna a vyznávač ideálov slobody a demokracie nemohol v rámci debaty obísť ani tieto témy.
„Bude to už sto rokov, čo sa zámorské kolónie vzopreli britskej nadvláde a získali nezávislosť. A práve my Francúzi sme im v tomto boji pomáhali,“ pripomenul. Debata vyústila až do nápadu poslať Američanom dar. „Mohol by to byť pamätník, ktorý bude pripomínať naše priateľstvo a sympatie k ich boju za slobodu,“ navrhol hostiteľ.
Najviac táto myšlienka oslovila sochára Frédérica-Augusta Bartholdiho. Túžil vytvoriť monumentálne dielo, i keď svoju pozornosť práve orientoval do inej časti sveta.
Pri vstup...
Zostáva vám 85% na dočítanie.