Krása zostáva napriek všetkému jedným z najmocnejších prejavov života, napísal Bohuslav Reynek, ktorého výročie sme si tento rok pripomenuli. Grafik a básnik kresťanského zamerania strávil celý svoj neľahký život v rodnom Petrkove na Havlíčkobrodsku. Tu nachádzal aj napriek nepriazni osudu inšpiráciu aj mystické výjavy pre svoju tvorbu, v ktorej znázorňoval „obyčajný život, lásku k Bohu a ku všetkému, čo trpí“. Azda aj preto je čoraz bližší mnohým návštevníkom úspešných výstav a čitateľom svojej vnútorne podmanivej poézie.
Samotár otvorený ľuďom
Pozoruhodný je aj autorov podivuhodný život a vyznávané duchovné hodnoty, z ktorých nikdy neustúpil. Bohuslav Reynek sa stal akýmsi milovaným „národným striebrom“. Ale nebolo to tak vždy.
Dlhé roky stála jeho tvorba v ústraní, osobne sa s ním stretávala hŕstka priateľov, dobrovoľne stál stranou väčšej pozornosti. V posledných rokoch je o jeho osobu zvýšený záujem, ktorý sa vždy zdvihne s určitými spoločenskými kauzami – retrospektívnou prehliadkou, výpravnou knihou či okolnosťami predaja jeho povestnej usadlosti.
„Reynkovo básnické aj výtvarné dielo sa rodilo a rástlo po celý život v ústraní. Jeho osamelosť nebola daná len hlboko kresťanským vnímaním skutočnosti, ale tiež bytostnou dispozíciou pre život v samote rodného dvora so záhradou, s knižnicou, so zvieratami a s krajinou,“ dočítame sa v odborných statusoch.
Sám o sebe dokonca napísal, že sa cíti ako „blázon vo svojej dedine“. Bol vskutku svojráznym solitérom – v podstate sa ho nedotkol žiadny z moderných smerov, vychádzal z vlastného zážitku prostej duchovnej existencie. K tomu osobito reflektoval biblické príbehy aj vnímal život zvierat, s ktorými úzko a prirodzene koexistoval. Mal svoj svet a jasné duchovné horizonty.
Ani keď bol Reynek v polovici 60. rokov „objavený“ a vystavovaný, nezašiel jediný raz na svoju vernisáž. Radšej zostával so svojimi blízkymi ľuďmi, zvieratami, na „zámočku“ a v krajine, kde sa cítil najlepšie.
Tento dnes slávny grafik, básnik a prekladateľ bol plachý samotár, skromný človek a od roku 1964 aj vdo...
Zostáva vám 85% na dočítanie.