Minister školstva mal na Slovensku vždy veľmi ťažkú pozíciu. Rezort odsúvaný na vedľajšiu koľaj prinášal mnoho problémov, ktoré si vyžadovali hĺbkovú, systematickú a mravčiu prácu. Len máloktorému z nich sa podarilo dotiahnuť svoju misiu do úspešného konca a vidieť výsledky svojej práce.
Anton Štefánek bol človek na správnom mieste.
V obkľúčení kritikov
Narodil sa 15. apríla 1877 vo Veľkých Levároch do rodiny Martina a Antónie Štefánkovcov. Spočiatku ho pri štúdiu sprevádzali jazykové problémy s maďarčinou, čo sa zlepšilo až po presťahovaní rodiny za prácou do Drösingu, kde sa ju doučil.
Skromné pomery brzdili jeho veľký sen – ísť na pedagogickú dráhu. Štúdiá vo Viedni mu nakoniec zaplatil mecenáš A. Singer. Po absolvovaní gymnázia prešiel na Filozofickú fakultu Viedenskej univerzity, na ktorej študoval kombináciu geografiu a dejepis. Pre finančnú tieseň mu tam nebolo umožnené doštudovať. Aj z tohto dôvodu sa neskôr zasadil, aby pôvod a majetok neboli príčinou nedosiahnutia vyššieho vzdelania.
Vo Viedni stretol krajanov, ktorých spájal záujem o slovanskú jednotu a literatúru v spolkoch Tatran a Národ. Spoznal sa tam s viacerými osobnosťami, najmä s Pavlom Blahom a Milanom Hodžom, ktorí ho oboznámili s hlasistickým hnutím hlásajúcim jednotu medzi Slovákmi a Čechmi. Tlmočením týchto názorov sa stal časopis Hlas, do ktorého Štefánek začal písať a formovať aj jeho obsah a ciele.
Spolupráca a dôvera medzi Hodžom a Štefánkom sa čoraz viac prehlbovali, a nakoniec mu Hodža zveril úlohu založiť národný časopis Slovenský obzor. Prvé číslo sa datuje 15. januára 1907.
To bolo v čase, keď Štefánek pôsobil v Budapešti – v prostredí neprajnom pre slovenské národné aktivity. Preto sa pod články podpisoval pseudonymom Levársky. Povinnosti viesť časopis Ľudové noviny ho zaviali do Skalice a práca na Slovenskom denníku ho prinútila k návratu do Pešti. Hoci bol sledovaný zo strany štátnych orgánov Rakúsko-Uhorska, podarilo sa mu dostať sa do Prahy, kde nadviazal kontakty s odbojovou organizáciou Mafia.
Ako redaktor Národných listov sa úplne odovzdal myšlienke ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.