Študoval na slávnej prešporskej ješive a mal sa stať rabínom. Namiesto toho sa však oddal zápaseniu a stala sa z neho obdivovaná americká celebrita. Príbeh neznámeho židovského chlapca, ktorého pred istou smrťou v Osvienčime zachránil šport, ožil v júni tohto roka v Múzeu židovskej kultúry v Bratislave. Strohé priestory sa premenili na zápasnícky ring, v ktorom svoju bitku o život zvádzal aj David Unreich.
Začiatok dvadsiateho storočia multikultúrnemu Prešporku prial. Vedľa seba si v pokoji a väčšej či menšej tolerancii nažívali Maďari, Nemci, Slováci či Židia. Mesto prekvitalo a bolo vyspelým európskym centrom. V roku 1902 zaviedli do Prešporku elektrinu, o pár rokov neskôr tu jazdil prvý trolejbus, v roku 1914 dokonca slávna električka do Viedne.
Oblasť okolo Bratislavského hradu patrila z veľkej časti židovskej komunite. 30. júla 1907 sa v rodine obchodníka Jonáša Unreicha narodil chlapec David, ktorého všetci volali Dufy. Chlapec mal šesť bratov a sestru. Všetci chlapci boli aktívni športovci. Rodičia však trvali aj na prísnej židovskej náboženskej výchove. Otec bol totiž aktívnym členom ortodoxnej obce a jeho manželka viedla židovskú jedáleň.
Rodina bola tradičná a hlboko veriaca. Viacerí jej predkovia boli rabíni a voľba v pokračovaní rodinnej tradície padla práve na Davida: „Štúdium zanechal v poslednom semestri a plnou silou sa vrhol na zápasenie. Je to veľmi nezvyčajné. Jeho rodičia sa s tým zmierovali veľmi ťažko. Túžili po tom, aby ich syn bol známy a vážený rabín. Paradoxne, práve táto voľba mu pomohla prežiť,“ hovorí o Davidovi Unreichovi kurátor výstavy Michal Vaněk z Múzea židovskej kultúry....
Zostáva vám 85% na dočítanie.