Mal britský premiér Winston Churchill svojho dvojníka, podobne ako Stalin, Adolf Hitler alebo Saddám Husajn? Kto vo filme Orol pristál (1976) videl, ako šarmantný Michael Caine v úlohe nemeckého dôstojníka zastrelí na terase anglickej vily plnoštíhleho plešatejúceho muža s cigarou, zatiaľ čo skutočný ministerský predseda cestuje na Teheránsku konferenciu, ten o tom nemôže pochybovať.
Mimo filmového plátna si však s touto otázkou nemecká spravodajská služba, ktorá mala počas vojny na mnohých svetových letiskách svojich ľudí, asi hlavu príliš nelámala.
Churchillov dablér...
Keď 1. júna 1943 nastupoval v portugalskom Lisabone do lietadla herec Leslie Howard, známy z filmu Juh proti Severu (1939), v sprievode svojho korpulentného impresária Alfreda Chenhallsa, mohli byť pozorovatelia Abwehru presvedčení, že ide o samotného britského premiéra s jeho telesným strážcom Walterom Thompsonom. Najmä keď si filmový produkčný na letisku Portela zapálil cigaru.
Zamenenie možno bolo naporúdzi: vrchný veliteľ britských vojsk sa mal podľa informácií nemeckých tajných služieb vracať zo severnej Afriky, kde rokoval s ministrom zahraničia Anthony Edenom a americkým generálom Dwightom Eisenhowerom, a nemeckým spravodajcom bolo tiež známe, že okrem armádnych špeciálov využíva britský premiér niekedy aj civilné letecké linky.
Z letiska vo francúzskom Bordeaux v každom prípade vzlietlo osem nemeckých stíhačiek Junkers, ktoré zrejme mali rozkaz dopravné lietadlo DC-3 na linke Lisabon – Bristol zostreliť. Sledovaný let 777 skončil po ich zásahu vo vlnách Biskajského zálivu a nikto z cestujúcich neprežil. Trom sa síce podarilo z horiaceho stroja vyskočiť, ale nad morom im rýchlo zhoreli padáky. Bol dôvodom na dopoludňajší útok iba omyl Hitlerových spravodajcov?
Vojnoví historici upozorňujú, že týmto zámorským spojom sa do Anglicka často vracali aj britskí špióni alebo dôstojníci, ktorým sa podarilo utiecť zo zajateckých táborov. K dispozícii sú tiež výpovede troch zúčastnených pilotov Luftwaffe, ktorí tvrdia, že vtedy v priestore strážili prejazd vlastných ponoriek, žiaden rozkaz na útok
vopred nedostali a siluetu dvojmotorového vrtuľového dolnoplošníka si za zlej viditeľnosti pomýlili s vojenským lietadlom. Sami boli pobúrení tým, že ich o plánovanom prelete dopravného lietadla nikto z dispečerov neinformoval. Vraj by inak bývali pred streľbou pozornejší.
„Nemeckej brutalite sa dokáže vyrovnať len hlúposť ich agentov,“ komentoval incident Churchill, ktorý o dva dni neskôr na ceste z Afriky v Gibraltári prestupoval do vojenského bombardéra Liberator a v Anglicku bezpečne pristál až 5. júna. „Ako niekomu mohlo napadnúť, že by som si so všetkými prostriedkami Veľkej Británie, ktoré máme k dispozícii, objednal sedadlo v neozbrojenom lietadle bez sprievodu a za denného svetla?“ pýtal sa posmešne.
Vo svojich povojnových pamätiach však vyjadruje zároveň ľútosť nad tým, že pravdepodobná zámena s jeho osobou viedla k smrti 17 osôb na palube.
... a Churchillov dabér
Hlasového dvojníka však C...
Zostáva vám 85% na dočítanie.