Veľká Británia zostala začiatkom leta 1940 izolovaným ostrovom slobody. Európe vládli Hitler a jemu naklonené totalitné režimy, na opačnej strane starého kontinentu sa rozkladala Stalinova červená ríša. Útočisko v Londýne našli viaceré exilové vlády vrátane československej.
Keď Briti odmietli Hitlerovu ponuku mieru, ďalším bodom nemeckého ťaženia mala byť invázia do Anglicka. V prvom rade však Nemci museli výrazne oslabiť Kráľovské letectvo (RAF), dosiahnuť vzdušnú prevahu a celkovú kontrolu nad Lamanšským prielivom.
Luftwaffe síce pristúpila k menším denným i nočným útokom na britské ciele už začiatkom júna 1940, no za začiatok bitky o Britániu považuje väčšina historikov 10. júl 1940. Vtedy napríklad formácia obratných a rýchlych Dornierov Do 17 z Bojovej eskadry číslo 2 napadla britské lode pri Doveri.
Postupne súboje nad kanálom naberali na intenzite a sprevádzali ich útoky na britské plavidlá a konvoje, radarové stanice i letecké základne na pobreží. Približne proti 1 700 lietadlám agresorov mohlo byť na začiatku bitky o Britániu nasadených okolo 650 stíhačiek RAF. Nemci napádali čoraz intenzívnejšie britské letiská, no bomby padali aj na prvé mestské objekty.
„Nemecké lietadlá bombardovali prvýkrát v tejto vojne predmestie Londýna. Londýnčania chodia pokojne do práce, pred divadlami a kinami vidieť večer množstvo ľudí a parky sú preplnené chodcami. Keď bol v piatok popoludní druhýkrát za 24 hodín vyhlásený letecký poplach, väčšina chodcov sa s pokojom premiestnila do protileteckých krytov,“ informovala 17. augusta 1940 agentúra Reuters.
Víkendové futbalové zápasy pokračovali často i vtedy, keď nad hlavami divákov prebiehali letecké boje a strieľala protilietadlová obrana.
Strašný sľub
Od septembra 1940 vychádzalo podobne optimisticky ladených správ oveľa menej, 7. septembra 1940 popoludní uskutočnili bombardéry nemeckej Luftwaffe prvý veľký nálet na Londýn, bomby zasiahli východnú časť veľkomesta i doky pri Temži vrátane skladov s horľavým tovarom. Okolo 300 obyvateľov zahynulo a ďalších 1 300 bolo vážne ranených. Práve táto akcia bola začiatkom povestného Blitzu, v preklade Blesku, teda intenzívnych nemeckých náletov na britské mestá.
„Od stredu Londýna až po ústie Temže sa tiahne jeden veľký mrak dymu,“ hlásilo hlavné veliteľstvo Wehrmachtu. V najbližšiu noc poslali Nemci nad Londýn ďalšiu vlnu bombardérov, posádky navádzal oheň z predošlého útoku. Britská tlač prinášala stále nové informácie o obetiach, napríklad keď 7. septembra 1940 jedna b...
Zostáva vám 85% na dočítanie.