Dvadsiaty január 2021. Dlhoročný senátor za štát Delaware a bývalý viceprezident v administratíve Baracka Obamu Joe Biden nastupuje do Bieleho domu. Stáva sa tak dva týždne po bezprecedentnom útoku na Kapitol zo strany priaznivcov Donalda Trumpa, ktorý odmieta uznať porážku uštedrenú Bidenom v prezidentských voľbách v novembri 2020.
Dnes zostávajú Bidenovi v úrade 46. prezidenta Spojených štátov ešte necelé dva mesiace. Po tom, ako v júli odstúpil od súboja o znovuzvolenie a prenechal kandidatúru svojej viceprezidentke Kamale Harrisovej, je jasné, že druhé funkčné obdobie už nepridá. Médiá a verejnosť tak začínajú hodnotiť jeho takmer štvorročné pôsobenie v Bielom dome.
V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, v akom stave zanecháva čoskoro 82-ročný Joe Biden americkú politiku.
1. Ako Biden vrátil USA do svetových štruktúr?
Keď sa Biden v spomínaný januárový deň roka 2021 prvýkrát posadil do prezidentského kresla v Oválnej pracovni Bieleho domu, domáca i zahraničná politika USA bola po úradovaní Donalda Trumpa doslova obrátená naruby. Vzťahy s tradičnými partnermi, ako sú krajiny Európskej únie či spojenci v rámci Severoatlantickej aliancie, dostali v dôsledku Trumpovej politiky v zmysle hesla Make America Great Again, teda Urobme Ameriku opäť skvelou, vážne trhliny. Trump sa dokonca začal vyhrážať, že pokiaľ si členovia NATO nebudú plniť dohodnutú povinnosť vynakladať na obranu minimálne dve percentá svojho HDP, Američania pozastavia financovanie Aliancie. Okrem toho Spojené štáty pod jeho vedením odstúpili od niekoľkých kľúčových medzinárodných dohôd a organizácií – napríklad od Parížskej klimatickej dohody, Transpacifického partnerstva, UNESCO, Iránskej jadrovej dohody či Rady OSN pre ľudské práva.
Zostáva vám 74% na dočítanie.