Na Blízkom východe to opäť vrie. Po raketovom útoku Hizballáhu, ktorý si v poslednú júlovú sobotu vyžiadal životy 12 drúzskych chlapcov hrajúcich futbal na Golanských výšinách, zomrel o niekoľko dní neskôr pravdepodobne pri izraelskej operácii šéf Hamasu Ismaíl Haníja. Ešte predtým zahynul pri utorňajšom izraelskom ostreľovaní Bejrútu jeden z vodcov libanonského Hizballáhu Fuád Šukr. Pri tomto útoku zomrelo celkovo sedem ľudí vrátane dvoch detí.
Reakcia Hizballáhu, ale aj Iránu, ktorý toto radikálne libanonské hnutie podporuje, nenechala na seba dlho čakať. Najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí prisľúbil v stredu pomstu za smrť Haníju a vyzval na čo najtvrdší úder proti židovskému štátu. A vo štvrtok Hizballáh udrel desiatkami rakiet Kaťuša na sever Izraela.
Najnovšia eskalácia napätia v regióne prinútila niektoré západné krajiny konať. Napríklad ministerstvo zahraničných vecí v Prahe vyzvalo českých občanov, ktorí sa zdržiavajú v Libanone, aby túto krajinu v dôsledku zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie čím skôr opustili. Existuje totiž reálne nebezpečenstvo, že ak dôjde k vojenskému stretu s Izraelom, komerčné letecké linky medzi Európou a Libanonom budú prerušené. Podobne koná aj Maďarsko, ktoré Prahe ponúklo, že českí občania môžu využiť evakuačný let jeho vojenského špeciálu do Budapešti. Tamojší minister obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky následne potvrdil evakuáciu 18 Maďarov, desiatich Čechov a jednej Slovenky z Libanonu do Európy na palube stroja maďarskej armády.
Tristo dní chaosu
Novú vlnu násilia na Blízkom východe odštartoval pred takmer desiatimi mesiacmi masívny teroristický útok ozbrojencov palestínskeho hnutia Hamas, ktorí siedmeho októbra minulého roka vtrhli do južného Izraela a pozabíjali tam takmer 1 200 ľudí. Ďalších 250 odvliekli so sebou do Pásma Gazy. Izrael vzápätí spustil v Gaze vojenskú protiteroristickú operáciu, ktorá si dosiaľ podľa palestínskych zdrojov vyžiadala až 40-tisíc prevažne civilných palestínskych obetí vrátane žien a detí.
Zostáva vám 67% na dočítanie.