Minulý týždeň ste na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave otvorili putovnú výstavu zobrazujúcu 30 osobností, ktoré zohrali kľúčovú úlohu vo vzťahoch medzi USA a Slovenskom. Ako by ste vzájomnú spoluprácu našich krajín opísali 30 rokov po vzniku samostatnej Slovenskej republiky, a tým aj po nadviazaní diplomatických vzťahov?
V prvom rade by som rád zdôraznil, že vzťahy medzi Slovenskom a Spojenými štátmi sú skutočne fantastické. Nielen teraz – skvelými boli celých 30 rokov. A ja očakávam, že v nadchádzajúcich rokoch budú ešte hlbšie a silnejšie. Slovensko je totiž naším kľúčovým spojencom. Pre Spojené štáty je to dôležitý partner, a to tak v rámci Európskej únie, ako aj na bilaterálnej úrovni. Navyše vynikajúce vzťahy máme nielen medzi ľuďmi, ako sa ukázalo minulý týždeň počas prezentácie spomínanej výstavy, ale tiež s vládou, v obchode či v ekonomickej oblasti. Takže je to veľmi široký a hlboký vzťah, ktorý má potenciál na ďalšie upevnenie.
Posilnila ho vlaňajšia ruská invázia na Ukrajinu? Slovensko je jej najbližším susedom a iste zohráva v stratégiách medzinárodnej koalície podporujúcej Kyjev dôležitú úlohu...
Máte absolútnu pravdu. Vďaka svojmu rozhodnému postoju v otázke Ukrajiny si Slovensko vybudovalo v Spojených štátoch obrovský rešpekt. Spomedzi krajín celého sveta ste jedným z hlavných prispievateľov a podporovateľov Ukrajiny v prepočte na osobu. USA sú hrdé na to, že môžu stáť v tomto úsilí po boku Slovenska. My sme poskytli 250 miliónov dolárov v rámci zahraničného vojenského financovania – Foreign Military Financing (FMF).
Čo si od toho sľubujete?
Zostáva vám 83% na dočítanie.