Október 2001, súkromná vila nemeckého spolkového kancelára Gerharda Schrödera v dolnosaskom Hannoveri. Na návštevu za najmocnejším mužom najväčšej európskej ekonomiky prichádza slovenský prezident Rudolf Schuster. Sprevádza ho skupinka slovenských novinárov pokrývajúcich jeho pätdňovú oficiálnu návštevu Nemecka, ktorá sa nesie predovšetkým v znamení vrcholiacich snáh o náš vstup do Európskej únie. „Nemecko bez akýchkoľvek obmedzení podporuje Slovenskú republiku v jej integračných ambíciách,“ zopakuje Schröder novinárom to, o čom predtým ubezpečil Schustera. Obaja spolu komunikujú v nemčine – Schuster na poste hlavy štátu využíva svoj pôvod karpatského Nemca na to, aby sa Slovensku snažil vyjednať čo najlepšiu pozíciu.
O vyše 20 rokov neskôr je veľa vecí inak. Obaja muži sú na politickom dôchodku. Kým však 88-ročný Schuster už na verejnosti vystupuje minimálne a penziu zasvätil písaniu kníh, o desať rokov mladší Schröder plní stránky novín úplne iným spôsobom – biznisom s Ruskom a priateľskými vzťahmi s prezidentom Vladimirom Putinom. A to i takmer pol roka od spustenia ničivej ruskej agresie na Ukrajine. Aj preto súčasná najsilnejšia vládna Sociálnodemokratická strana Nemecka, ktorej dlhé roky šéfoval, pred niekoľkými dňami rozhodovala o jeho vylúčení zo svojich radov. A hoci ho nakoniec nevyhodila, dala jasne najavo, že s jeho dnešnými aktuálnymi názormi sa absolútne nestotožňuje.
Prečítajte si príbeh Gerharda Schrödera, muža, ktorí sa z politického vodcu Európy zmenil na jednu z najkontroverznejších osobností dnešného diania v Európe.
Zostáva vám 76% na dočítanie.