Ako zasiahla pandémia koronavírusu trh práce? O koľko percent sa prepadli počty ponúkaných pozícií?
Vlani sme v ponuke mali 190-tisíc pracovných pozícií, čo je zhruba o 70-tisíc až 75-tisíc menej než rok predtým. Najlepšia situácia bola v rokoch 2017 a 2018, keď trh práce na Slovensku dosahoval absolútny rekord. Vtedy sme mali takmer 280-tisíc pracovných miest. Potom prišla pandémia a v niektorých mesiacoch minulého roka sa trh prepadol až o 65 percent. V apríli sa na ňom v podstate zastavil život. Len pár firiem, ktoré naozaj potrebovali najímať ľudí, zverejňovalo pracovné pozície. Podobná situácia bola ešte v máji, až potom sa začala zlepšovať.
Kedy ste pocítili zlepšenie?
V júli, v auguste a v septembri. Tieto mesiace ukazovali, že oživenie prichádzalo celkom rýchlo. V istom období v septembri sme dokonca mali viac pracovných pozícií za týždeň než v rovnakom čase v roku 2019. Trh práce sa tešil z toho, že žiadna veľká kríza sa nekonala. Preto sa dokázal veľmi rýchlo oživiť. Následne však dorazila druhá vlna pandémie. Trh vzápätí zistil, že opäť je všetko zavreté. Celé sa to začalo odznova a dnes mnohí podnikatelia nevidia nijaké svetlo na konci tunela. Teraz je to teda náročnejšie než v lete či na začiatku jesene.
Očakávate, že tieto problémy budú pokračovať aj naďalej?
Vôbec nepochybujem o tom, že budú pokračovať. Mnohí veľkí zamestnávatelia, hlavne centrá zdieľaných služieb, ohlásili prepúšťanie. Je to aj z toho dôvodu, že ich problémy sa v rámci globálnej ekonomiky nabaľujú ako veľká snehová guľa. Veľa segmentov neprijíma ľudí, je v nich veľmi ťažké hľadať pracovné miesta.
Zasiahli tieto problémy všetky naše regióny rovnako, alebo je na tom Bratislava o niečo lepšie než zvyšok Slovenska?
Bratislava paradoxne prišla o najväčšie percento pracovných pozícií. Za rok ich má približne 70-tisíc. Prepad oproti predchádzajúcim rokom dosiahol vyše 30 percent. Ostatné regióny majú síce menej pr...
Zostáva vám 85% na dočítanie.