„Hlava štátu stelesňuje jednotu národa. Vo vzniknutej situácii preto pociťujem povinnosť zložiť svoj prezidentský mandát.“ Týmito slovami adresovanými poslancom parlamentu v Budapešti komentoval začiatkom apríla 2012 vtedajší maďarský prezident Pál Schmitt svoje rozhodnutie odstúpiť z funkcie. Muž považovaný za blízkeho spolupracovníka premiéra Viktora Orbána tak urobil po tom, ako mu v dôsledku plagiátorskej kauzy jeho domovská univerzita odobrala doktorát.
Schmitt je tak dodnes najvyššie postaveným politikom strednej Európy, ktorý pre vykrádanie cudzích autorov pri písaní akademickej práce nedokončil svoje funkčné obdobie. Kým v Česku už pre plagiátorstvo odstúpili aj ministri, u nás previnenia tohto typu zatiaľ žiadneho významného politika nepotopili. Na Západe sú pritom dôvodom na demisiu už len samotné podozrenia z opisovania na akademickej pôde.
V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, ako otriasli plagiátorské kauzy politickou scénou v susedných krajinách, ako takíto hriešnici dopadli v Nemecku aj kto môže byť obvinený z opisovania v Spojených štátoch.
1. Prečo odstúpil maďarský prezident?
Pál Schmitt bol u našich južných susedov svojho času veľmi populárny športovec – dvojnásobný zlatý olympijský medalista v šerme. Začiatkom 90. rokov písal dizertačnú prácu o ekonomickom vplyve olympijských hier. A o d...
Zostáva vám 85% na dočítanie.