Desiatky mŕtvych vojakov na spornej indicko-čínskej hranici pri najťažších ozbrojených zrážkach od krátkej vojny začiatkom 60. rokov minulého storočia. Vyhrotenie napätia v ostro sledovanom demarkačnom pásme medzi Severnou a Južnou Kóreou, kde diktátorský režim Kim Čong-una nechal vyhodiť do povetria kontaktný úrad slúžiaci na rozhovory so znepriateleným susedom. A zvyšujúce sa napätie v Hongkongu či Taiwanskom prielive, kde tchajpejská vláda reaguje na vyostrujúcu sa rétoriku Číny horúčkovitým zbrojením.
Z Ázie sa v posledných týždňoch a mesiacoch stáva sud s pušným prachom, ktorý môže kedykoľvek a na ktoromkoľvek mieste vybuchnúť. V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, kde všade je situácia vážna, prečo k vyhroteniu napätia vôbec dochádza aj ako s tým súvisí pandémia koronavírusu.
1. Čo sa stalo na himalájskej hranici?
Napätie takéhoto rozsahu nezažila hranica medzi dvoma najľudnatejšími krajinami sveta už viac ako pol storočia. Na území vysokohorského himalájskeho regiónu Ladakh, o ktorý sa India a Čína sporia už desaťročia, sa zač...
Zostáva vám 85% na dočítanie.