Donedávna ste šéfovali trom tisícom pracovníkov Spoločného výskumného centra Európskej komisie. Zaoberali sa školskými systémami?
Vzdelávanie a zamestnanosť – jedno sa nedá oddeliť od druhého – patrili medzi 10 priorít centra. Išlo o vytváranie európskych rámcov zručností od občianskych cez IT až po podnikateľské. Všetky signovali ministri vzdelávania krajín Európskej únie. Slovensko však prakticky nič z nich nevyužíva.
Prečo nie?
Absolútne tomu nerozumiem. Máme napríklad online platformu SELFIE na hodnotenie škôl z hľadiska pripravenosti na IT technológie. Je k dispozícii dokonca aj v slovenčine. Doposiaľ ju implementovalo zhruba 40 štátov. Je zadarmo, Slovensko však medzi tou štyridsiatkou nie je.
Bola to nespokojnosť, ktorá vás nútila do návratu do vlasti, hoci ste boli najvyššie postaveným Slovákom v nepolitickej funkcii v inštitúciách Únie?
Áno. Nespokojnosť a strach o budúcnosť Slovenska.
Svoje služby ste ponúkli hnutiu Progresívne Slovensko, no o pár týždňov odchádzate späť do Európskej komisie.
Pokúsil som sa neúspešne pomôcť v oblastiach, v ktorých Slovensko zaostáva, kde isté témy neboli predmetom politickej diskusie a, žiaľ, nestali sa nimi ani v súčasnosti. Naša krajina je totálne nepripravená na digitálnu revolúciu a nepripravenosť sa začína v školstve a inováciách.
Je to až také zlé?
Európska komisia spoločne s OECD poukazujú na Slovensko ako na najohrozenejšiu krajinu z hľadiska automatizácie. Pre ňu sa nám stratí 30 percent pracovných miest a ďalšia tretina sa pretransformuje. Preto bezodkladne potrebujeme podporiť inovácie. Pandémia niektoré procesy automatizácie navyše len urýchli. Problémy, o ktorých sme si mysleli, že budeme mať o päť rokov, nás čakajú o dva-tri.
Zašli až tak ďaleko?
Celý vzdelávací systém sme akoby nechali skapínať. Neinvestovalo sa do ľudí, modernizácie... Výsledky vzdelávacích meraní v európskom kontexte v kategórii 50+ sú porovnateľné, ba nadpriemerné. Keď však prechádzame na mladšie a mladšie kategórie, prepadáme sa čoraz hlbšie. V decembrových výsledkoch štúdie PISA sme už úplne na chvoste. Za posledných 10 rokov sme pohoreli takmer vo všetkých zručnostiach.
V oblasti vzdelávania nastavilo programové vyhlásenie vlády správny kurz?
Ako pozitívum vnímam kurikulárnu zmenu, jeho obsah treba nao...
Zostáva vám 85% na dočítanie.