S osemhodinovým denným pracovným časom prišiel v 18. storočí socialista Robert Owen, ktorý ho najprv zaviedol vo Veľkej Británii a neskôr inšpiroval aj ostatné krajiny. Na začiatku industrializácie pracovníci v prvých továrňach pracovali ešte 10 až 18 hodín, a to aj šesťkrát do týždňa.
V Spojených štátoch štandardizovali osemhodinový pracovný čas v roku 1937. Bojovala zaň aj automobilka Ford, ktorá pracovný čas skrátila už v roku 1914. Aj keď tento krok bol predmetom kritiky, obavy sa nenaplnili a produktivitu Fordu to len zvýšilo. Firma sa tak stala príkladom pre iné spoločnosti.
1. Aký čas treba u nás podľa zákonníka odpracovať?
Zamestnanec na Slovensku má podľa zákonníka práce odrobiť pri pracovnej dobe rozdelenej na päť pracovných dní 40 hodín, ak ide o jednozmennú prevádzku. Existujú dohady, či sa k tomu polhodinová prestávka na obed pripočítava, alebo, naopak, z pracovného času uberá. Legislatívne správny je však prvý fakt, a teda že zamestnanec musí byť v práci viac, teda týždenne dohromady 42,5 hodiny.
Zákonník práce totiž definuje, že pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi. V jeho rámci na základe pracovnej zmluvy vykonáva prácu a plní si povinnosti. Ďalej takisto definuje, že ak je pracovná zmena dlhšia ako šesť hodín, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi prestávku na odpočinok a stravovanie v trvaní polhodiny.
V Maďarsku napríklad dávajú zamestnávatelia v rámci osemhodinovej pracovnej doby väčšinou 50-minútovú prestávku, ktorú nie je potrebné odrobiť. Zamestnanci tak reálne pracujú sedem hodín a desať minúť.
2. Existujú na Slovensku snahy o skrátenie praovného času?
Na Slovensku sa o tom, že by sa pracovná doba skrátila, zatiaľ nehovorí. „Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny v súčasnosti nepovažuje diskusiu o skrátení pracovného času za realistickú. Naopak, aktuálne intenzívne riešime reálne formy pomoci zamestnávateľom pri h...
Zostáva vám 85% na dočítanie.