Egyptský prezident a bývalý veliteľ armády Abdal Fattáh Sísí je pri moci už viac než desaťročie. Ako by ste charakterizovali jeho vládu?
Sísího režim predstavuje hybridnú formu autoritárstva – kombinuje prvky vojenskej diktatúry s civilnou mimikry. Tento bývalý generál uchopil moc vojenským prevratom a politiku i ekonomiku krajiny stále ovláda armáda. Kontrola verejného priestoru je totálna, čo nenecháva žiaden priestor pre disent, rôznorodosť ani pre reálnu nádej na demokratickú zmenu.
Režim si popri tom navlieka masku civilnej vlády, aby sa prezentoval ako legitímny, predovšetkým pred medzinárodným spoločenstvom. Udržiava si fasádu volieb, parlamentu a ústavných procesov, ktoré sú však striktne regulované a bez skutočného pluralizmu.
Ani postupom rokov sa režim neliberalizuje, ale neustále pritvrdzuje, čím sa stále obmedzuje priestor na politické a občianske slobody. Nedochádza k žiadnemu posunu smerom k civilnej vláde, ale, naopak, k prehlbovaniu vojenskej autoritárskej vlády.
Bežný človek na Západe nevie o politickej či spoločenskej situácii v Egypte takmer nič a vníma ju len optikou strážených turistických rezortov či pamiatkových komplexov. Prečo je to tak?
To, že chýba povedomie o politickej a sociálnej situácii v Egypte, nie je náhoda.
Sísího režim vynakladá obrovské úsilie a zdroje, aby zlepšoval svoj obraz v zahraničí, aby sa o Egypte hovorilo iba pozitívne. A v tejto snahe mu pomáhajú aj ďalšie autoritárske režimy regiónu a v poslednom čase i krajiny EÚ. Režim systematicky umlčuje nezávislé hlasy – bráni práci kritických médií, väzní novinárov a aktivistov a zakazuje im vycestovať z krajiny.
Takže bežný západný turista si užíva „vydezinfikovanú“ verziu Egypta pri návšteve letovísk a pyramíd, zatiaľ čo za scénou prebieha cieľavedomé úsilie o to, aby nikto ani len nezahliadol a neuvedomil si skutočný stav vecí.
Prečo tak málo zaznieva kritika represívnych praktík egyptského režimu zo strany západných krajín? Nielen zo strany USA, ale napríklad aj EÚ?
Spojené štáty i hlavné európske mocnosti vo vzťahu k Egyptu dávajú dlhodobo prednosť strategickým a ekonomickým záujmom pred ľudskými právami. Tieto záujmy zahŕňajú spoluprácu pri kontrole migrácie, boj proti terorizmu, obchodovanie so zbraňami a zaisťovanie ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.