Vypovedá vražda dvoch členov LGBT komunity v Bratislave niečo o radikalizácii spoločnosti alebo ide skôr o ojedinelý prípad?
Veľa bude záležať na tom, kto presne bol tým útočníkom a čo všetko sa o ňom ešte dozvieme. Informácie, ktoré zatiaľ máme k dispozícii, naznačujú, že to bol človek, ktorý sa radikalizoval v smere klasického neonacizmu. Zostal po ňom manifest výrazne pripomínajúci manifest útočníka z Nového Zélandu Brentona Tarranta, ktorý v marci 2019 v dvoch mešitách mesta Christchurch zastrelil 51 ľudí. Neviem, čo všetko je už v tejto chvíli dokázané. Vieme zatiaľ len to, že útočník bol na úteku a našli ho mŕtveho. Ak sa však preukáže podobný motív ako v prípade Tarranta, tak to pravdepodobne bude súčasťou trendu, ktorý v západnej spoločnosti vidíme v posledných rokoch, možno v posledných desaťročiach.
Pre Európu nie je tento trend príliš typický...
Áno, pôvodne sme si ho spájali primárne so Spojenými štátmi, kde sa tieto veci odohrávali relatívne často. Európa bola od neho viac-menej ušetrená. Teraz to už však nie je úplne tak. Aj keď, samozrejme, frekvencia útokov v Európe je stále výrazne nižšia než v USA. Zároveň vidíme, že táto tendencia existuje a posilňuje sa – predovšetkým v USA, ale čiastočne sa prelieva aj do zahraničia. Videli sme to v priebehu zopár minulých rokov v Nemecku, kde podobné útoky predtým dlhý čas neboli.
O čom tieto udalosti svedčia?
Zostáva vám 87% na dočítanie.