Pred pár dňami ste sa v Astane stretli so slovenskou podnikateľskou delegáciou. Zhovárali ste sa o posilňovaní ekonomickej spolupráce medzi našimi krajinami?
Áno, a musím povedať, že to bolo veľmi úspešné podujatie. Samozrejme, ja ako bývalý veľvyslanec Kazachstanu na Slovensku som sa aj v minulosti zúčastnil na viacerých takýchto misiách. Úprimne hovorím, že aj toto bola veľmi produktívna akcia, kde sme dohromady prepojili viac ako sto spoločností z oboch našich krajín. Určite to však nie je všetko. Chceme ísť ďalej a v priebehu najbližších rokov vybudovať ešte silnejšie vzťahy so Slovenskom. Len pripomeniem, že vláda v Bratislave má záujem rozvíjať vzťahy nielen v rámci Európskej únie či na Západe, ale tiež s krajinami na východe, teda aj s Kazachstanom.
V ktorých segmentoch vidíte priestor na rozvoj ekonomických vzťahov?
Najväčší potenciál spočíva jednoznačne v energetickej oblasti. Ďalej je to obranný priemysel, pôdohospodárstvo a vzdelávanie. Rád by som podotkol, že Kazachstan má v súčasnosti na Slovensku zhruba tisíc študentov, čo ešte pred niekoľkými rokmi vôbec nebolo. V roku 2020 to bolo iba sto študentov. Za štyri roky sa teda ich počet zvýšil desaťnásobne. A to ani zďaleka nie je všetko. Slovensko v tomto smere veľmi rýchlo doháňa Českú republiku, kde sa vzdeláva okolo tritisíc kazašských študentov. Ďalších tisíc je v Maďarsku. Takže i toto je nepochybne veľmi zaujímavá a úspešná oblasť našej vzájomnej spolupráce.
Zostáva vám 60% na dočítanie.