Vaša fakulta sa čoraz viac dostáva do povedomia technologickej komunity. Naposledy ste zaujali koncepciou vodíkového pohonu auta MH2, ktoré bolo ťahákom slovenského pavilónu na nedávno skončenej výstave EXPO 2022 v Dubaji. Ako dlho to trvalo od počiatočného nápadu až po vznik tohto superšportiaku?
Keby som mal ísť až k úplným začiatkom, vodíkovou problematikou a s ňou spojenými produktmi sa u nás na fakulte zaoberáme celkovo 15 rokov. Dá sa pritom povedať, že výraznejšie sme expandovali až v priebehu posledných dvoch rokov. Jednak tu bola perspektíva ukázať sa širšiemu publiku a potom sám dobre viete, že Svetová výstava EXPO je akýmisi olympijskými hrami pre globálnu vedeckú komunitu. Jednoducho sme si povedali, že na to máme. Skúsili sme to a dostali sme sa až do Dubaja.
Dúfali ste už na začiatku, že to raz so svojím projektom dotiahnete až sem?
Pred tými 15 rokmi sme si zaumienili, že raz svetu ukážeme technológiu, ktorá bude mať také parametre, aby mohla uspieť napríklad na výstave EXPO. Na druhej strane, keby to nebolo v Dubaji, tak by sme s vodíkovým pohonom istotne išli na medzinárodné strojárske veľtrhy, minimálne do Brna, ktoré sú veľmi renomované. Napokon, s účasťou na takýchto medzinárodných podujatiach máme skúsenosti už celé desiatky rokov.
V Dubaji ste zaujali všetkých vrátane členov kráľovskej rodiny Spojených arabských emirátov či ďalších popredných lídrov...
Áno, toto bol pre nás absolútny vrchol. Dokonca si my...
Zostáva vám 85% na dočítanie.