Svetové akcie v tomto roku väčšinou spevňujú, hlavné americké akciové indexy v októbri ďalej posúvali svoje maximá. O viac ako 20 percent sa tento rok zhodnotil index čínskych akcií. Európske indexy od januára do konca októbra pridali do desiatich percent, po priaznivom začiatku roka skôr stagnujú, vyplýva z burzových štatistík.
"Dobrá nálada na finančných trhoch pokračovala aj v októbri. Obavy z príchodu možnej recesie v USA sa opäť dostali do pozadia. Stabilný rast hospodárstva spolu s klesajúcou infláciou a úrokovými sadzbami vytvára priaznivé podmienky pre akcie. Výsledkom sú nové historické maximá, ktoré dosiahol americký index S&P 500 a rovnako tak aj technologický Nasdaq Composite. pripísali 20,8 percenta a 23,5 percenta," povedal analytik Portu Marek Pokorný.
V Európe je situácia pochmúrnejšia, výkon akciového trhu zodpovedá slabému rastu ekonomiky. Index eurozóny Euro STOXX 50 vykazuje od začiatku roka nárast o 7,4 percenta, paneurópsky index STOXX Europe 600 potom o 6,1 percenta. Oba indexy po silnom prvom štvrťroku už sedem mesiacov stagnujú. Britský FTSE 100 je na tom s rastom o 5,2 percenta ešte o niečo horšie.
V Ázii sa akciovým trhom darí, upozornil Pokorný. Japonský Nikkei 225 síce od júla stráca dych, napriek tomu je od začiatku roka vyšší o 17,4 percenta, najmä vďaka uvoľnenej menovej politike a slabému jenu, ktorý zvyšuje zisky tamojších exportérov.
Po ohlásení veľkých ekonomických stimulov v Číne sa začalo dariť aj čínskym akciám, aj keď aj tam eufória v októbri mierne opadla. Index Hang Seng v Hongkongu tento rok pridáva 22,2 percenta, čím podporil aj výkonnosť rozvojových trhov. Index rozvíjajúcich sa trhov MSCI Emerging Markets vykazuje nárast o 9,6 percenta.