Švédska Kráľovská akadémia vyhlásila nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu. Prestížne ocenenie získala trojica amerických ekonómov Daron Acemoglu, Simon Johnson a James Robinson za výskum ekonomickej nerovnosti medzi štátmi a príčin jej dlhodobého pretrvávania.
Acemoglu a Johnson pracujú na Massachusettskom technologickom inštitúte, Robinson vedecky pôsobí na univerzite v Chicagu.
Podľa akadémie prispeli k porozumeniu toho, ako sa na rozdieloch v ekonomickej výkonnosti a odlišnom bohatstve jednotlivých krajín podieľajú aj konkrétne štátne inštitúcie. „Prečo sú niektoré krajiny chudobné, zatiaľ čo iné prosperujú? A prečo rozdiely medzi nimi pretrvávajú? Tieto otázky nie sú nové, ale sú veľmi naliehavé a v sociálnych vedách aj v reálnom živote,“ uviedli členovia komisie pri vyhlasovaní.
Online sa k ceremoniálu pripojil aj profesor Daron Acemoglu. „Som potešený. A tiež prekvapený a šokovaný,“ uviedol.
„Naša práca ukazuje, že demokracia má na bohatstvo a ekonomický výkon pozitívny vplyv. A že krajiny, ktoré prejdú na demokratický systém zažívajú roky hospodárskeho rastu,“ dodal Acemoglu v odpovedi na jednu z otázok.
Nobelova cena za ekonómiu nepatrí medzi pôvodné ceny určené vynálezcom dynamitu Alfredom Nobelom v jeho závete z roku 1895. Udeľuje sa od roku 1968 a prevažnú väčšinu nositeľov ocenení tvoria Američania.
V minulom roku získala Nobelovu cenu za ekonómiu Američanka Claudia Goldinová za prehĺbenie znalostí o uplatnení žien na trhu práce. Stala sa tak iba treťou ženou, ktorá toto ocenenie dostala.
Na vyznamenaných čaká okrem medaily, diplomu a finančnej odmeny aj tradičný slávnostný ceremoniál, ktorý sa uskutoční v deň výročia úmrtia Alfreda Nobela 10. decembra.