Nemecká vláda už tento rok nečaká hospodársky rast, hrubý domáci produkt (HDP) podľa nej klesne o 0,2 percenta. Na tlačovej konferencii to oznámil minister hospodárstva Robert Habeck.
Pôvodne kabinet kancelára Olafa Scholza počítal s rastom o 0,3 percenta. Nemecká ekonomika zaznamenala pokles aj vlani.
Nemecko sa podľa aktualizovaného výhľadu vráti k rastu v nadchádzajúcom roku, kedy by mal HDP vykázať rast o 1,1 percenta. Na jar ešte vláda predpovedala na budúci rok jednopercentný rast.
Očakávajú rast spotreby domácností
Na rok 2025 teraz kabinet očakáva rast spotreby domácností a tiež posilnenie vývozu priemyselných výrobkov do zahraničia. Ministerstvo hospodárstva zverejnilo aj výhľad na rok 2026, kedy by podľa neho rast HDP mal dosiahnuť o 1,6 percenta.
Inflácia podľa očakávania nemeckej vlády tento rok zvoľní na 2,2 percenta, v budúcom roku na 2,0 percenta a v nasledujúcom roku na 1,9 percenta. Vlani predstavovala 5,9 percenta.
Nemecká ekonomika je najväčšia v Európe a je na nej závislý aj rad českých firiem. Trápi ju však oslabenie priemyselného sektora kvôli zastaveniu dodávok zemného plynu z Ruska po invázii ruských vojsk na Ukrajinu, ďalej kvôli slabému dopytu v Číne a problémom automobilového priemyslu v súvislosti s prechodom na elektromobily.
Na konci septembra tiež popredné nemecké hospodárske inštitúty zhoršili výhľad vývoja nemeckej ekonomiky na tento rok. Podľa nich sa HDP zníži o 0,1 percenta.
Čakajú slabé oživenie
Vlani zaznamenala nemecká ekonomika pokles o 0,3 percenta a jej výkon bol najslabší zo všetkých krajín eurozóny. Na budúce dva roky inštitúty predpovedajú iba slabé oživenie - v budúcom roku ekonomika podľa nich vzrastie o 0,8 percenta a v roku nasledujúcom o 1,3 percenta.
Pokiaľ sa prognóza naplní, stane sa Nemecko jedinou krajinou skupiny ekonomicky vyspelých štátov G7, ktorá v tomto roku zaznamená hospodársky pokles, uviedla agentúra Reuters. Žiadna iná krajina G7 aktuálne s poklesom HDP na tento rok nepočíta.
Ťažké časy Nemecka
Habeck však na tlačovej konferencii pozeral na ďalší vývoj nemeckej ekonomiky s optimizmom. V súčasnosti nie sú podľa neho "hospodárske rámcové podmienky" uspokojivé. "My sa z toho však vyslobodíme a vypracujeme," dodal.
Zároveň zdôraznil, že nemecká ekonomika zápasí z viacerými neistotami, vrátane tých geopolitických, ako sú vojny na Ukrajine a v Pásme Gazy.
Nemecká vláda chystá opatrenia na podporu ekonomiky. Podľa hospodárskych zväzov však plánované opatrenia nie sú dostatočné.
Zväzy požadujú hlbšie reformy a sťažujú sa okrem iného na to, že v medzinárodnom porovnaní sú v Nemecku vysoké ceny energií, veľká byrokratická záťaž a stále väčší nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily.