Akcie v Spojených štátoch pred správou o inflácii a výsledkovou sezónou zmazali časť predchádzajúcich strát. V pondelok odpísali hlavné indexy zhruba percento okrem iného v reakcii na rast výnosov z amerických dlhopisov a eskaláciu konfliktu na Blízkom východe. Americký dolár sa stále drží blízko sedemtýždňového maxima.
Index Dow Jones dnes stúpol o 0,3 percenta na 42 080,37 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 sa zvýšil o 0,97 percenta na 5751,13 bodu. Index technologického trhu Nasdaq posilnil o 1,45 percenta na 18 182,92 bodu.
Akciové trhy teraz čakajú na štvrtkové údaje o indexe spotrebiteľských cien, ktoré poskytnú americkej centrálnej banke ďalšie vodítko pre určenie výšky úrokových sadzieb.
"Fed neustále hovorí, že sa riadi dátami - takže koniec tohto týždňa je dôležitý na zistenie, či sa infláciu skutočne podarilo skrotiť," povedala agentúre Reuters analytička Kim Forrestová zo spoločnosti Bokeh Capital Partners. "Fed však signalizuje, kam - nie nutne kedy - sa sadzby posunú, a signalizoval, že pôjdu dole," dodala.
Po tom, čo Peking nepredstavil ďalší balík stimulačných opatrení na podporu ekonomiky, oslabili akcie čínskych spoločností obchodovaných v USA. Napríklad internetový predajca Alibaba stratil 6,7 percenta. Po zverejnení hospodárskych výsledkov naopak posilnili o 1,9 percenta akcie amerického výrobcu nápojov PepsiCo. Darilo sa aj technologickým titulom.
Dolár sa dnes držal blízko sedemtýždňových maxím voči hlavným menám. Investori vyhodnocovali vyhliadky na ďalšie zníženie úrokových sadzieb v USA. Americkú menu podporili obavy z konfliktu na Blízkom východe a obavy o čínsku ekonomiku.
Krátko pred 22:00 SELČ pridával dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, 0,02 percenta na 102,56 bodu. Euro od dolára odpisovalo 0,05 percenta na 1,0971 dolára. K jenu mal dolár k dobru 0,1 percenta, predával sa za 148,35 jenu.