Ťahanice v americkom Kongrese okolo financovania vlády v ďalšom fiškálnom roku, ktorý začína 1. októbra, by sa opäť mohli pretiahnuť do poslednej chvíle.
Necelé dva týždne pred hroziacou uzávierkou federálnych agentúr stále chýba plán s dostatočnou podporou v oboch komorách, informujú americké médiá. Stratégia republikánskeho vedenia v Snemovni reprezentantov minulý týždeň stroskotala.
Komplikovaná situácia Kongresu
Vyčlenenie peňazí na chod štátu opäť komplikuje zložitá matematika súčasného Kongresu, v ktorom republikáni držia tesnú väčšinu v snemovni, zatiaľ čo v Senáte má tesne navrch Demokratická strana.
Do procesu tiež vstupuje kampaň pred novembrovými voľbami, pretože kandidát republikánov na prezidenta a bývalý šéf Bieleho domu Donald Trump svojich spojencov vyzval, aby neustupovali od svojich požiadaviek.
Predseda snemovne Mike Johnson sa snažil minulý týždeň presadiť návrh, ktorý by predĺžil aktuálny rozpočtový rámec na ďalších šesť mesiacov.
Zároveň chcel schváliť nesúvisiace opatrenia, ktoré by sprísnili podmienky pre registráciu k voľbám. Demokrati tento postup odmietali a nesúhlas prejavili aj niektorí republikáni.
Pokúsia sa o týždeň
Johnson nakoniec hlasovanie plánované na minulú stredu na poslednú chvíľu zrušil, keď bolo jasné, že návrh nemá dostatočnú podporu, informovala televízia NBC News. Podľa tohto zdroja sa republikáni v snemovni o schválení rozpočtového návrhu znovu pokúsia tento týždeň, konkrétne plány Johnsona však nie sú jasné.
Líder demokratov v Senáte Chuck Schumer medzitým podľa spravodajského webu Axios naznačuje, že by mohla prvý krok urobiť jeho komora.
Schumer dáva najavo, že akýkoľvek výdavkový plán s prídavkom o registrácii k voľbám by v Senáte neprešiel. Pokiaľ dve strany nenájdu spoločnú reč, v noci na 1. októbra vláde dôjdu peniaze na prevádzku a úrady budú nútené obmedzovať prácu a posielať zamestnancov na nútenú dovolenku.
Hrozba vládnej uzávierky
Hrozba vládnej uzávierky je v posledných rokoch v Spojených štátoch pomerne bežným javom v dôsledku slabej ochoty na spoluprácu medzi republikánmi a demokratmi.
Na konci minulého a na začiatku tohto roka napríklad Kongres štyrikrát odvracal paralýzu úradov provizórnymi opatreniami, než schválil riadny balík o vládnych financiách.
Takzvaný shutdown USA naposledy zažili, keď bol prezident Trump, a to hneď dvakrát. Druhá uzávierka na prelome rokov 2018 a 2019 trvala dlhšie ako mesiac.