Prezident USA Joe Biden zablokuje predaj americkej oceliarne U. S. Steel, ktorá má továreň aj v Košiciach. Záujem o spoločnosť prejavila japonská spoločnosť Nippon Steel. Informujú o tom Financial Times.
Transakcia v hodnote 13,4 miliardy eur podľa Bieleho domu tvorí riziko pre národnú bezpečnosť. Japonsko je však kľúčovým spojencom Spojených štátov a v úzkej spolupráci s Washingtonom konzultujú aj opatrenia na konkurovanie Číne.
Rozhodnutie v "správnom čase"
Bidenovo rozhodnutie by malo prísť v nasledujúcich dňoch. V rovnakom čase pokračuje kampaň demokratickej kandidátky na prezidentku Kamaly Harrisovej, ktorá sa bude snažiť osloviť voličov z pracujúcej triedy v Pensylvánii. Tento štát je zároveň centrálou spoločnosti U. S. Steel a stovky zamestnancov sú od spoločnosti závislé.
Pensylvánia je zároveň jedným z takzvaných “swing states”, čo sú štáty, kde nemajú väčšinu ani Demokrati ani Republikáni a mohli by tak rozhodnúť najbližšie voľby.
Harrisová nedávno povedala, že svetoznámy a typicky americký výrobca ocele by mal zostať „Američanmi vlastnený a prevádzkovaný. Zhoduje sa s Bidenovým postojom z minulého roka, kedy bola dohoda oznámená.
Tú vtedy schválili akcionári U. S. Steelu. Dohodu prešetroval aj Výbor pre zahraničné investície v USA, vládny panel pod vedením ministerstva financií, ktorý preveruje prichádzajúce dohody z hľadiska hrozieb národnej bezpečnosti. Ten ju vyhodnotil ako nebezpečnú s obavami, ktoré nemožno prekonať.
Bezpečnostné riziko alebo kampaň?
Obaja kandidáti na prezidenta USA dohodu kritizujú. Republikánsky kandidát Donald Trump povedal, že ak ho zvolia, okamžite ju zastaví. Akcie spoločnosti v reakcii klesli na 27,85 dolára. Japonský Nippon Steel ponúkal v dohode 55 dolárov za akciu.
Samotná spoločnosť U. S. Steel varuje, že ak bude dohoda zastavená, o prácu môžu prísť stovky ľudí a nie je isté, či by sídlo spoločnosti zostalo v Pittsburghu.
Administratíva Bidena rozhodnutie odôvodňuje tým, že sa jedná o bezpečnostné riziko, čo mnohí odborníci na zahraničnú politiku a niektorí úradníci v súkromí zosmiešnili.
Podľa komentátorov je však zastavenie dohody volebným ťahom, ktorý má pomôcť Harrisovej získať si pracujúcu triedu. „Bohužiaľ, obe strany politického spektra považujú blokovanie tejto dohody za múdry politický ťah vo volebnom roku,“ povedala Nancy McLernon, vedúca Global Business Alliance, ktorá zastupuje zahraničné nadnárodné spoločnosti v USA.
„Avšak, sú to pracovníci v Pensylvánii a nakoniec aj v celej krajine, ktorí zaplatia cenu za tento krátkozraký postoj," dodala v narážke na varovanie spoločnosti o hromadnom prepúšťaní.
Dohodu odmietajú aj viacerí americkí senátori, pričom hovoria aj o riskovaní v súvislosti s bezpečnosťou obchodu.