Výrobcovia odevov v Bangladéši majú problémy s včasným dokončením zákaziek, pretože záplavy narúšajú dodávky bavlny. Bangladéš je jedným z najväčších centier výroby odevov na svete a už pred záplavami mali tunajšie závody oneskorenie v dodávkach kvôli nedávnym politickým nepokojom, uviedla agentúra Reuters.
Bangladéš je vzhľadom na veľkosť svojho textilného a odevného priemyslu popredným svetovým dovozcom bavlny. Kvôli ničivým záplavám sa však v poslednom týždni podarilo dopraviť z prístavu Čitágáon do tovární v krajine len málo nákladných áut a vlakov s bavlnou, upozornili predstavitelia priemyslu a analytici.
Polovičný pokles produkcie
Toto narušenie, spolu s nepokojmi a protestmi, ktoré začiatkom tohto mesiaca uzavreli továrne, spôsobili pokles produkcie odevov o 50 percent, uviedol prezident Bangladéšskeho združenia výrobcov a vývozcov pleteného tovaru Muhammad Hatem. "Odvetvie je teraz pod obrovským tlakom, ak chce udržať termíny, a bez rýchleho riešenia by sa situácia v dodávateľskom reťazci mohla ešte zhoršiť," povedal Hatem.
Bangladéš bol vlani podľa Svetovej obchodnej organizácie tretím najväčším vývozcom odevov na svete, po Číne a Európskej únii. Vyviezol odevy za 38,4 miliardy dolárov.
Rubana Huková, bývalá prezidentka Bangladéšskeho združenia výrobcov a vývozcov textilu, sčíta náklady na stratenú výrobu vo svojej továrni na odevy v hlavnom meste. Jej spoločnosť sa radí medzi stredne veľké, denne vyrobí 50-tisíc košieľ.
Tisícové straty
Pri cene päť dolárov za košeľu jej straty dosahujú 250-tisíc dolárov. Niektoré odevné závody síce už pomaly obnovujú výrobu, ale odhaduje, že úplné zotavenie bude trvať najmenej šesť mesiacov. Výrobcovia v Bangladéši podľa nej môžu prísť o desať až 15 percent zákaziek, ktoré budú presunuté do iných krajín.
Výrobcovia z Bangladéša dodávajú odevy mnohým z najznámejších svetových módnych značiek. Tunajší odevný priemysel sa na celkových príjmoch krajiny z vývozu podieľa viac ako 80 percentami.
Šéf Bangladéšskeho združenia výrobcov a vývozcov textilu Šahidulláh Azím varoval, že odberatelia začínajú byť opatrní a mohli by odložiť nové objednávky, pokiaľ bude situácia naďalej neistá. Podľa bangladéšskych meteorológov môžu povodňové podmienky pretrvávať, pokiaľ budú monzúnové dažde pokračovať.
Komoditní analytici upozorňujú, že niektoré dodávky bavlny by mohli byť odklonené do Indie, Pakistanu a Vietnamu.