Miera nezamestnanosti v Únii v júli zostala na šiestich percentách. Najnižšia bola v Česku, kde ostala na 2,7 percenta. Vo svojej správe to dnes uviedol štatistický úrad Eurostat. V krajinách eurozóny predstavovala miera nezamestnanosti 6,4 percenta, čo je o 0,1 percentuálneho bodu menej ako o mesiac skôr.
Druhú najnižšiu mieru nezamestnanosti v Únii vykázalo v júli Poľsko, kde predstavovala rovnako ako v predchádzajúcich štyroch mesiacoch 2,9 percenta.
Najvyššia bola naopak miera nezamestnanosti v Španielsku, kde predstavovala 11,5 percenta. Za Španielskom nasledovalo Grécko s mierou nezamestnanosti 9,9 percenta.
Tieto krajiny sa zároveň dlhodobo stretávajú s vysokou mierou nezamestnanosti mladých ľudí do 25 rokov. Tá v júli v Španielsku dosahovala 25,5 percenta, čo je o 0,4 percentuálneho bodu menej ako o mesiac skôr. V Grécku klesla na rovných 20 percent z júnových 23,8 percenta.
Eurostat vo svojich výpočtoch vychádza zo všeobecne používanej štandardnej definície nezamestnanosti Medzinárodnej organizácie práce. Tá počíta medzi nezamestnaných tých, ktorí si v posledných štyroch týždňoch aktívne hľadali prácu a sú schopní nastúpiť v najbližších dvoch týždňoch.
Štatistické vyšetrovanie umožňuje podchytiť aj veľkú skupinu ľudí bez práce, ktorí si prácu nehľadajú, pretože neverí, že by sa im to mohlo podariť. Líšia sa od postupu úradov práce, ktoré ako nezamestnaní počítajú len ľudí, ktorí sa zaregistrovali v ich evidencii.