Európska komisia (EK) povolila Nemecku, aby poskytlo štátnu pomoc päť miliárd eur na výstavbu továrne na mikročipy. Vznikne blízko Drážďan a postaví ju spoločnosť European Semiconductor Manufacturing Company (ESMC).
Komisia to dnes uviedla na svojom webe. ESMC je spoločný podnik firiem Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), Bosch, Infineon a NXP. Čipy bude vyrábať predovšetkým pre automobilový priemysel.
Nová prevádzka v Nemecku
Spoločnosť TSMC je najväčším zmluvným výrobcom čipov na svete a popredným dodávateľom pre firmy Apple a Nvidia. Chystaná továreň na čipy bude jej prvá v Európe.
Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck schválenie štátnej pomoci ocenil. Nemecká vláda podľa neho schvaľovanie financovania projektu rýchlo dokončí, uviedla agentúra Reuters.
Kancelár Olaf Scholz, ktorý sa dnes zúčastnil slávnostného položenia základného kameňa, zdôraznil, že je dôležité, aby sa v Európe sústreďovali takéto technológie.
Podnik by mal začať plnú prevádzku v roku 2029. Komisia, za ktorej sa slávnostného ceremoniálu zúčastnila jej predsedníčka Ursula von der Leyenová, si od neho sľubuje posilnenie bezpečnosti dodávok čipov pre Európu a uľahčenie digitálnej a ekologickej transformácie. "Je to win-win situácia pre nás všetkých," uviedla šéfka eurokomisie.
Čipy budú mierne zaostávať
Závod ESMC bude podľa Reuters vyrábať generáciu čipov, ktorá mierne zaostáva za najpokročilejšími technológiami, ktoré sa používajú v čipoch pre umelú inteligenciu (AI) a v smartfónoch.
Rozšíri ale dodávky pre automobilový priemysel a ďalšie priemyselné odvetvia kľúčové pre výrobu v Európe.
Schválená štátna pomoc je zatiaľ najvyššia, akú Európska komisia povolila v rámci úniového zákona o čipoch a je prvá podaná Nemeckom. Celkovo by výstavba továrne mala podľa odhadov stáť desať miliárd eur.
"Zariadenie bude fungovať ako otvorená zlieváreň, čo znamená, že akýkoľvek zákazník - okrem spoločnosti TSMC a ďalších troch akcionárov - môže zadávať objednávky na výrobu konkrétnych čipov," uviedla komisia.
Svoju továreň v Drážďanoch rozširuje aj nemecká spoločnosť Infineon Technologies. Z Drážďan sa tak stáva jedno z hlavných mikročipových stredísk v Európe.
Saská metropola preto bude potrebovať nielen kvalifikovaných pracovníkov, ale aj dodávateľskú podporu. Za príležitosť pre Česko to v marci na návšteve tohto mesta označil český prezident Petr Pavel.