Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) ponechala výhľad rastu dopytu po rope na tento rok bez zmeny, avšak znížila výhľad na budúci rok. Zdôvodnila to najmä slabším dopytom v Číne.
Globálna spotreba sa v tomto aj budúcom roku zvýši takmer o jeden milión barelov denne, čo je zhruba o jedno percento, domnieva sa agentúra. Rast brzdí slabší výkon ekonomiky a prechod od vozidiel so spaľovacím motorom k elektromobilom. Celkový tohtoročný dopyt by mohol dosiahnuť v priemere 103,06 milióna barelov denne.
Agentúra upozornila, že koniec ekonomického vzostupu Číny po skončení pandémie choroby covid-19 brzdí globálny dopyt po rope. Vyspelé ekonomiky, najmä Spojené štáty, ktoré majú tretinový podiel na celosvetovej spotrebe benzínu, ale túto stratu kompenzujú.
IEA očakáva, že letná motoristická sezóna v USA bude najsilnejšia od pandémie, čo spôsobuje napätie na fyzickom trhu s pohonnými látkami. Zásoby ropy sa v súčasnosti kvôli tomu znižujú, ale v poslednom štvrťroku tohto roka by sa mali stabilizovať.
"Zatiaľ sa ponuka snaží držať krok s vrcholiacim letným dopytom, čím sa trh dostáva do deficitu," uviedla IEA. To má negatívny vplyv na globálne zásoby, ktoré sa v júni znížili o 26,2 milióna barelov.
Hoci Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) zrušila v spolupráci so svojimi spojencami plánované zvýšenie ťažby, zásoby sa podľa IEA v budúcom roku zvýšia o výrazných 920-tisíc barelov denne. Budú sa na tom podieľať rastúce dodávky z USA, Guyany a Brazílie.
OPEC v pondelok v samostatnej správe znížil odhad rastu dopytu po rope na tento rok, hlavne kvôli Číne. Jeho odhad je však stále viac ako dvojnásobný proti rastu, ktorý odhaduje IEA, upozornila agentúra Bloomberg.