Najväčšia ruská banka Sberbank zaznamenala v druhom štvrťroku rast zisku o viac než desatinu na v prepočte takmer 4,5 miliardy eur, pod čo sa podpísal rastúci objem úverov.
Štvrťročné výsledky prispeli k výraznému rastu zisku aj za celý prvý polrok, ktorý dosiahol takmer 11 percent. Informuje agentúra Reuters.
Banka vo štvrtok oznámila, že od apríla do konca júna zaznamenala zisk 418,7 miliardy rubľov, čo v prepočte predstavuje 4,88 miliardy dolárov (4,47 miliardy eur). To je o 10,1 percenta viac, než za rovnaké obdobie minulého roka.
Banke pomohli pôžičky
Výsledky banky podporil rast objemu pôžičiek. Generálny riaditeľ Sberbank German Gref povedal, že firemné úvery sa medzikvartálne zvýšili o 4,4 percenta a spotrebiteľské úvery zaznamenali rast o 6,3 percenta, pričom sa zvýšil aj dopyt po hypotékach.
Vývoj zisku za druhý kvartál podporil výsledky za celý prvý polrok. Sberbank, ktorá dominuje ruskému bankovému sektoru s viac než 109 miliónmi klientov, uviedla, že za šesť mesiacov roka zaznamenala zisk 816,1 miliardy rubľov, čo medziročne predstavuje rast o 10,7 percenta.
Banka tak pokračuje v pozitívnych výsledkoch po tom, ako za minulý rok zaznamenala rekordný zisk. Ten predstavoval 1,5 bilióna rubľov. Výrazne tak vykompenzovala vývoj v roku 2022, v ktorom sa jej zisk prepadol o takmer 80 percent. Ruský bankový sektor sa totiž rýchlo zotavil z dôsledkov zahraničných sankcií voči Moskve za inváziu na Ukrajinu.
Celkový rekordný zisk bankového sektora
Aj celý bankový sektor Ruska vykázal vlani rekordný zisk, a to na úrovni zhruba 3,3 bilióna rubľov. Prispelo k tomu zvýšenie objemu nových úverov, ako spotrebiteľských, tak aj firemných.
Finančný riaditeľ Sberbank Taras Skvorcov už v júni pre Reuters povedal, že zisk v tomto roku by mohol prekonať rekordný zisk z roku 2023. Zároveň dodal, že banka by mohla do štátneho rozpočtu zaplatiť na daniach a dividendách minimálne 11,6 miliardy dolárov.
Čo sa týka úrokových sadzieb, Skvorcov odhaduje, že zostanú na vysokej úrovni a centrálna banka by hlavnú úrokovú sadzbu mala na súčasnej úrovni 18 percent ponechať až do konca roka. "Podľa našich odhadov vysoké úrokové sadzby zvýšia tlak na zisky firiem iba do určitej miery. Neočakávame, že by sa v ich dôsledku mala kvalita firemného úverového portfólia v druhom polroku výraznejšie zhoršiť," dodal Skvorcov.